Czym jest i jak leczyć alkoholizm

Alkoholizm to psychiczne i fizyczne uzależnienie od napojów procentowych o działaniu narkotycznym. Objawia się niesłabnącą potrzebą picia alkoholu celem poprawy samopoczucia, a także brakiem umiaru, niechęcią bądź niemożliwością odstawienia. Co istotne organizm alkoholika przystosowuje się do ilości spożywanego alkoholu tym samym wzrasta jego tolerancja na etanol, to natomiast skutkuje całkowitym brakiem kontroli nad pochłanianą ilością trunków.

Marskość wątroby i inne skutki alkoholizmu

Alkoholizm nazywany jest chorobą pierwotną, oznacza to tyle, że jest on podłożem powstawania wielu innych poważniejszych chorób i schorzeń psychicznych czy też somatycznych. Nieleczony prowadzi do zgonu, skutkiem rozwijanej latami marskości wątroby.

Wspomniana marskość jest ostatnim stadium wszelkich problemów zdrowotnych z wątrobą. Alkoholizm jest jej najpowszechniejszym źródłem, jednakże może być powodowana na przykład wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, tudzież długotrwałym stosowaniem niektórych leków.

Regularne spożywanie alkoholu ma wpływ nie tylko na samego uzależnionego, działa destrukcyjnie na całe otoczenie i nierzadko prowadzi do rozpadu małżeństwa, rodziny, bądź problemów natury psychicznej wśród jej członków.

Czy zatem alkoholizm da się skutecznie wyleczyć?

Leczenie alkoholizmu nie osiągnie pożądanych skutków dopóki osoba dotknięta uzależnieniem nie uświadomi sobie rangi problemu. Bagatelizowanie alkoholizmu jest powszechne, z reguły osoby uzależnione zaprzeczają same przed sobą i nie przyjmują do wiadomości, że coś jest nie tak.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu?

Jako, że nie istnieją leki, których przyjmowanie doprowadzi do odstawienia, konieczną fazą leczenia jest zamknięcie delikwenta w zakładzie. Tam pacjent poddany jest długotrwałej detoksykacji oraz znajduje się pod opieką lekarzy. Dobra psychoterapia pomoże takiej osobie przejrzeć na oczy, naprawić relację z otoczeniem i wprowadzić zdrowe nawyki do życia już po wyjściu na zewnątrz.

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Długość odwyku alkoholowego w dużej mierze zależy indywidualnie od samego pacjenta. W większości przypadków jest to kilka tygodni, jednak na samym odwyku nie kończy się problem. Jego zadaniem jest odpowiednie nakierowanie osoby uzależnionej, pokazanie jak sobie pomóc by wytrwać w trzeźwości w krytycznych momentach. Reszta leży już w rękach alkoholika. Pomocne jest uczestnictwo w grupach wsparcia, spotkaniach anonimowych alkoholików, oraz podjęcie indywidualnej terapii z psychologiem po wyjściu z zakładu.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here