żylaki kończyn dolnych

Nie wszyscy wiedzą, czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych, dlatego warto trochę na ten temat się dowiedzieć. Jeżeli będziemy wiedzieć kiedy mogą się pojawić na naszych nogach i co może być ich przyczyną, z pewnością zadbamy o żyły o wiele bardziej. Natomiast osoby, które już borykają się z tym schorzeniem, mają szansę na zatrzymanie i cofnięcie tych niepożądanych objawów.

Co to są żylaki?

Najprościej mówiąc, są to zniekształcenia żył spowodowane nieodpowiednim krążeniem w nich krwi. Naczynia rozszerzają się, tworząc worki lub wrzeciona, w których zalega krew. Po pewnym czasie zalegająca krew może zamienić się w skrzep, który po wydostaniu się z zakamarka może zamknąć cały prześwit odcinka żylnego. Doprowadzi to do całkowitego zatrzymania krążenia w tym odcinku. Grozi to poważnymi konsekwencjami, a gdy taki zator pojawi się w płucu lub sercu, może doprowadzić nawet do zgonu lub groźnych powikłań.

Jak powstają żylaki i gdzie szukać pomocy?

Jeżeli mamy widoczne żylaki na kończynach, udajemy się do lekarza wrosinski.pl, który pomoże nam w uporaniu się z tą dolegliwością.

Żylaki powstają gdy mamy źle zbilansowaną dietę, przy pracy w nieruchomej pozycji (siedząca, stojąca) oraz podczas dźwigania ciężarów. Na żylaki najczęściej chorują kobiety, ale mężczyźni również są na nią podatni, aczkolwiek w mniejszym stopniu. Nie wolno sprawy bagatelizować, jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem oraz by nasze nogi służyły nam sprawnie przez całe nasze życie.

Najczęściej pierwsze oznaki żylaków pojawiają się po 40 roku życia. To już ostateczny moment, by zadbać o dietę i wprowadzić dużo ruchu. Jeśli chodzi o sport wyczynowy to raczej nie jest on wskazany. Dobrze jest uprawiać sport w sposób relaksacyjny, czyli bez przeforsowywania organizmu.

Co jeść, by zapobiec przewlekłej niewydolności żylnej?

Żyły nie lubią zwierzęcego tłuszczu, cukru i wszelkiego rodzaju mąki, a więc pieczywa, ciast, kremów, słodyczy, lodów, tłustych mięs. Natomiast uwielbiają kiszoną kapustę, kiszone ogórki, kwas buraczany i wszelkie inne kiszonki oraz ocet jabłkowy. Zbawienne dla żył są świeże warzywa i owoce jedzone na surowo, cebula w różnych postaciach, chociaż najbardziej odpowiednia jest cebula surowa. Czosnek również jest bardzo dobrym wspomagaczem utrzymania żył w idealnej kondycji.

Jakie leki stosować przy żylakach nóg?

Ogólnodostępne są maści i żele, które stosujemy na skórę. Smarujemy kończyny od dołu do góry. Natomiast jeśli chodzi o leki doustne to trzeba poradzić się lekarza, który podpowie i przepisze nam na nie receptę. Taki sposób pomagania swoim żyłom będzie dla nas najbezpieczniejszy. Jest wiele lekarstw, które brane na własną rękę bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Dlatego tutaj trzeba zaufać lekarzowi.

Czym są zabiegi na żyły?

Bardzo zmieniona żyła, w której krew prawie w ogóle nie krąży np. w udzie może być operacyjnie usunięta. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym odrywaniom się zakrzepów. Zabieg jest mało skomplikowany, a po rekonwalescencji pacjent może prowadzić normalne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here