spawarka

Spawanie metodą TIG cieszy się coraz większą popularnością, przede wszystkim z uwagi na jakość uzyskiwanych spawów, a także ze względu na rosnącą dostępność sprzętu i jego spadające ceny. Nowoczesne urządzenie do spawania TIG oferuje wysoki komfort pracy, jednocześnie umożliwiając jakościowe spawanie TIG stali nierdzewnych oraz aluminium, co przydaje się przy realizacji wielu prac wykończeniowych. Jakie są najważniejsze parametry tego typu sprzętu? Co wpływa na jego przydatność?

Wartość prądu spawania

To podstawowy parametr decydujący o możliwość spawania elementów o różnej grubości. Im wyższa wartość prądu spawania, tym grubsze elementy możemy spawać. Warto jednak pamiętać, że urządzenie do spawania TIG oferujące możliwość pracy przy wysokich wartościach natężenia prądu może wymagać zastosowania specjalistycznych akcesoriów, w tym profesjonalnych uchwytów spawalniczych z chłodzeniem wodnym. Spawanie TIG odnosi się jednak nie tylko do grubych blach, ale także do drobnych elementów metalowych, najczęściej wykonanych ze stali nierdzewnej. Wówczas najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia spawalniczego TIG z regulacją natężenia prądu, przystosowanego do spawania nawet najcieńszych rodzajów blach. Profesjonalny sprzęt powinien zatem zapewniać możliwość spawania zarówno prądem o dużym, jak i małym natężeniu, elementów grubych i cienkich.

Cykl pracy urządzenia

Na sprawność działania spawarki TIG wpływa nie tylko oferowana przez nią minimalna i maksymalna wartość prądu spawania, ale także gwarantujący bezpieczeństwo obsługi urządzenia, przewidziany dla konkretnego modelu cykl pracy, czyli to jak długo możemy spawać i ile czasu musimy poświęcić na studzenie spawarki. Profesjonalne urządzenie do spawania TIG będzie zwykle opisane przez cykl pracy na poziomie 60 procent – oznacza to, że w ciągu dziesięciu minut urządzenie może pracować maksymalnie przez 6 minut, a 4 minuty są potrzebne do jego wychłodzenia. W przypadku spawarek do zastosowań domowych i amatorskich procentowa wartość cyklu spawania może być niższa i zwykle oscyluje w granicach 30-40 procent.

Szukając nowego urządzenia spawalniczego TIG, przeznaczonego do łączenia blach lub innych elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej, ewentualnie z aluminium, szczególną uwagę należy zwrócić na oferowany przez sprzęt zakres prądu spawania, jego minimalną i maksymalną wartość oraz cykl pracy. Poza tym warto sprawdzać również inne parametry, w tym m.in. sposób zajarzenia łuku, możliwość spawania prądem o zmiennej wartości czy regulacji innych parametrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here