stabilizatory do kamer

Jeżeli popatrzymy na nagrania zamieszczane w serwisie youtube np. sprzed 10 lat, to zobaczymy, że nie cieszyły się one zbyt dobrą jakością. Nagrywane były najczęściej kompaktowymi aparatami cyfrowymi, a także prostymi kamerami w klasycznych telefonach komórkowych. Nie dość, że rozdzielczość była (biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy) bardzo słaba, to dodatkowo stabilizacja obrazu była często na nikłym poziomie, przez co takie nagrania po prostu oglądało się nieprzyjemnie.

Płynny obraz to odpowiedni stabilizator

Dzisiaj patrząc z perspektywy dekady rozwoju w dziedzinie urządzeń nagrywających obraz widać zdecydowaną różnicę w jego jakości. Praktycznie każdy smartfon potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD, a wyższe modele również w 4K. Jednakże pomimo wzrostu jakości obrazu, jego płynność wciąż zależna jest od fizycznej stabilizacji urządzenia. Oczywiście producenci smartfonów, aparatów, lustrzanek cyfrowych i kamer często wprowadzają do swoich urządzeń stabilizację obrazu realizowaną programowo.

Stabilizacja możliwa jest również w postprodukcji podczas montażu. Zwróćmy jednak uwagę na to, że taka stabilizacja jest skuteczna w przypadku właściwie tylko drobnych wibracji urządzenia (spowodowanych np. drobnym drżeniem ręki), dodatkowo mogą one również obniżać jakość nagrania. Dlatego też pomimo różnych realizowanych programowo usprawnień najskuteczniejszym sposobem na stabilizację obrazu jest fizyczna stabilizacja urządzenia.

Dzisiaj praktycznie każdy szanujący się filmowiec i fotograf korzysta z jakiegoś urządzenia stabilizującego obraz. Takie stabilizatory mogą być czysto mechaniczne lub elektroniczne. Te pierwsze są większe, cięższe i bardziej kłopotliwe w użyciu, ale jednocześnie tańsze. Zbudowane są zazwyczaj z uchwytu oraz pionowego pręta na którego górnej części umieszczona jest kamera, a na dolnej obciążenie.

Wyrównanie masy po obu stronach pręta i równowaga pomiędzy ciężarkami oraz kamerą pozwala na jej stabilizację, pomimo ruchu kamerzysty i drżenia jego rąk. Elektroniczne stabilizatory opierają się na czujnikach, takich akcelerometry i żyroskopy, silnikach elektrycznych i układach sterujących. Nie potrzeba tutaj już regulować masy. Wystarczy umieścić kamerę, włączyć i cieszyć się stabilnym obrazem, oczywiście pamiętając o naładowaniu baterii. Stabilizatory do kamer i aparatów warte uwagi znaleźć można na popularnych portalach aukcyjnych, a także na stronach specjalistycznych sklepów fotograficznych i filmowych. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt jeżeli myślimy o nagrywaniu na poważnie.

Więcej: https://www.max-foto.pl/category/filmowanie-stabilizacja-obrazu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here