Grunty i mapy

Zapewne nie raz – czy jako dziecko, czy też dorastający człowiek, wędrowałeś po świecie w najprostszy i najtańszy sposób – czyli palcem po mapie. Przemierzałeś najdalsze lądy, podróżowałeś szlakami przetartymi przez sławnych odkrywców, a czasem nawet tymi nikomu jeszcze nieznanymi. To nic dziwnego. Nazywa się to ciekawością świata. A ciekawość świata istnieje tak długo, jak on sam. Dobitnym przykładem tego są mapy. Mapy, będące najdoskonalszym sposobem odwzorowania ciekawości świata i przeniesienia jej na papier. Natomiast sporządzaniem map zajmują się kartografowie. Jeżeli więc sam chciałbyś kiedyś się tym zająć, warto, abyś pomyślał o kierunku studiów, co się zowie geodezja i kartografia.

Musisz jednak wiedzieć, że geodezja i kartografia to bardzo trudne studia. No i nie dla każdego, niestety. Bo żeby się na nich odnaleźć, a co najważniejsze – dostać się na nie, musisz odznaczać się pewnymi cechami oraz umiejętnościami. Czyli dobrą orientacją w terenie, wyobraźnią przestrzenną, umiejętnością czytania map oraz szeroko pojętymi umiejętnościami technicznymi. No i musisz posiadać umysł ścisły – szczególnie zaś bogatą wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i matematyki. Są to zatem studia zupełnie nie dla humanisty. No i łatwe nie są. Ale za to opłacalne. Ponoć nic, co wartościowe, nie przychodzi łatwo. I w tym przypadku ta zasada w pełni obowiązuje – po studiach geodezyjno-kartograficznych nie będziesz miał bowiem problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Warto także, abyś wiedział – przynajmniej z grubsza – jak takie studia wyglądają i jakiego rodzaju zagadnienia są w ich trakcie poruszane. Proszę bardzo. W trakcie studiów, realizowanych na kierunku geodezja i kartografia, będziesz zatem uczęszczał na zajęcia z zakresu geomatyki, rachunku wyrównawczego, geodezyjnych pomiarów szczegółowych, kartografii, fotogrametrii i teledetekcji, katastru i gospodarki nieruchomościami, nie mówiąc już o matematyce, fizyce i grafice inżynierskiej oraz informatyce. Brzmi to dość poważnie, ale zaręczam – studia te dają naprawdę ogrom satysfakcji. A także bezproblemowe znalezienie zatrudnienia. A dzięki takiemu, a nie innemu zestawowi przedmiotów i zagadnień, zdobędziesz wiedzę, która pomoże ci w poprawnym wykonywaniu pomiarów, projektowaniu z wykorzystaniem narzędzi CAD, posługiwaniu się różnymi systemami odniesienia i układami współrzędnych wykorzystywanymi w geodezji czy także w redagowaniu i opracowywaniu map.

Tylko pamiętaj, aby dostać się na geodezję, musisz porządnie przyłożyć się do matematyki, fizyki z astronomią, geografii, informatyki, języka obcego i języka polskiego. Bowiem to te właśnie przedmioty maturalne brane są pod uwagę przez większość uczelni w procesie rekrutacji.

Gdzie natomiast znajdziesz zatrudnienie? Bez wątpienia w firmach geodezyjnych i budowlanych, wydawnictwach kartograficznych, górnictwie, a także w przedsiębiorstwach prywatnych.

W Polsce funkcjonuje całkiem sporo uczelni, oferujących studia na kierunku geodezji i kartografii. Łatwo można to sprawdzić w internecie, pod hasłem „geodezja studia”. Na pewno więc wybierzesz odpowiednią uczelnię dla siebie i zrobisz wszystko, by się tam dostać. Powodzenia.

trenujsukces.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here