Sytuacja na współczesnym rynku pracy z jednej strony do łatwych nie należy, ale z drugiej stwarza też wiele możliwości, które warto wykorzystywać. Niejednokrotnie zdarza się, że wykonywana profesja przestaje sprawiać satysfakcję bądź też strasznie trudno jest znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. W takich okolicznościach najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przekwalifikować się.

Określenie celów i wizji zawodowej kariery

Zmiana kwalifikacji zawodowych to spore wyzwanie – aczkolwiek czasami trzeba stawić mu czoła. Człowiek, który chce być aktywny zawodowo, musi wykazać się pewną elastycznością. Realia rynku pracy nieustannie się zmieniają – niekiedy nie ma innego wyjścia, jak po prostu dostosować się do nich. Każdy, kto zamierza się przekwalifikować, musi pamiętać o kilku ważnych sprawach. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na parę pytań odnoszących się m. in. do posiadanych umiejętności, własnych atutów, zalet dotychczasowej pracy oraz zawodowych marzeń. Nie jest rzadkością sytuacja, gdy ludzie robią to, czego tak naprawdę nie lubią. Przy tej sposobności nasuwają się kolejne pytania dotyczące przyszłego zawodu – jakimi cechami powinien się odznaczać, jakie konkretnie branże wchodzą w rachubę itp. Mając konkretną wizję zawodowej kariery, prościej jest podejmować się realizacji wyznaczonych sobie celów.

Pojawia się tu też ważna uwaga, a mianowicie taka, iż de facto nigdy nie jest za późno, by na niwie zawodowej dokonać niezbędnych modyfikacji. Utarło się przekonanie, iż najłatwiej jest znaleźć pracę ludziom młodym – ale przecież w praktyce spory jest odsetek takich osób bezskutecznie poszukujących zatrudnienia.

W jaki sposób podnosić kwalifikacje zawodowe?

Szanse kandydata w oczach pracodawców zdecydowanie rosną, gdy jest on w stanie zaoferować im coś, czego pożądają – czyli odpowiednich kwalifikacji adekwatnych do danego stanowiska. Wiedza z wielu dziedzin ma do siebie to, że szybko się dezaktualizuje – w dobie innowacyjnych technologii nabiera to szczególnego znaczenia. W związku z tym jak najbardziej kalkuje się poszerzać horyzonty i zdobywać wiedzę. W jaki sposób to robić? Istnieją sprawdzone metody takie jak:
• Studia podyplomowe i doktoranckie – najbardziej wymierne rezultaty przynoszą, gdy idą w parze z rozwojem zawodowej kariery. Jest to co prawda niemała inwestycja, aczkolwiek na dłuższą metę się opłaca. Warto rozejrzeć się za opcjami dofinansowania edukacji.
• Kursy dla bezrobotnych – wiele osób nie przywiązuje należytej wagi do tego typu kursów. Tymczasem to błąd, gdyż zazwyczaj są one dostosowane do potrzeb określonego rynku pracy. Dużą ich zaletą jest to, że są bezpłatne – ale uczestnik musi spełnić pewne warunki, np. nie może przerwać kursu z własnej winy, gdyż w takim układzie zobligowany jest do zwrotu jego kosztów.
• Szkolenia pracownicze – na ich organizowanie decyduje się obecnie coraz więcej firm. oferta w tym zakresie jest na tyle bogata, że każdy pracownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zyska w zamian lepsze perspektywy zawodowe – np. dotychczasowy pracodawca może mu zaproponować inne stanowisko na atrakcyjniejszych warunkach itp. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy jednym z obowiązków pracodawców jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji.
• Kursy internetowe – od jakiegoś już czasu zyskują one systematycznie na popularnością. Jedne są darmowe, inne odpłatne – a wachlarz cenowy jest tu bardzo szeroki. Swoim zakresem obejmują one zarówno umiejętności zawodowe, jak i personalne. Niezaprzeczalnym ich atutem jest to, że czas na naukę można dopasować do indywidualnego rozkładu dnia.
• Staże – niektórzy kręcą na nie nosem, ponieważ na ogół są bezpłatne, ale lepiej skorzystać z tej formy podnoszenia kwalifikacji niż nie robić nic. Wyjątkiem są staże organizowane przez firmy we współpracy z urzędami pracy, z tytułu których uczestnicy otrzymują skromne wynagrodzenie.
• Wolontariat – to głównie pole do popisu dla młodych osób, które nie mają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego. Niemniej to doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego i nawiązać znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłości.
• Wakacyjne praktyki – świetna propozycja dla studentów pragnących się rozwijać i pracować w grupie. To działa na ich korzyść, gdyż pracodawcy bardziej przychylnym okiem patrzą na aktywne osoby.

Właściwe nastawienie pomaga

W omawianym kontekście nie wypada nie wspomnieć o szalenie istotnej kwestii, jaką jest właściwe podejście do tematu. Dokształcanie się oraz poszukiwanie nowej pracy to czasochłonne zajęcia – łatwo się zniechęcić, gdy szybko nie widać takich efektów, jakich się oczekuje. Dlatego też spore znaczenie w omawianym kontekście ma postawa psychiczna. Zaistniałej sytuacji nie należy w żadnym wypadku traktować jako porażki, bo to wcale nie jest tak, że człowiek do niczego się nie nadaje. Nie wolno się poddawać – do sukcesu nie prowadzi bowiem droga na skróty. Dobrze jest mieć oparcie w najbliższych osobach – w rodzinie i przyjaciołach wspierających działania i podnoszących na duchu. Zmiana zawodowych kwalifikacji to szansa na lepsze życie – a tej nie wolno sobie odbierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here