kubizm - z jakich faz się składał?

Kubizm to jeden z kierunków sztuki, który powstał we Francji na początku lat XX. Jego przedstawicielami byli Pablo Ruiz Picasso oraz Georg Braque. Stanowił podstawę dla współczesnego malarstwa, ale nie tylko, dla rzeźby również. Odbiegał dość znacznie od klasyki, dzięki czemu został uznany za najważniejszą rewolucję jaka mogła się wydarzyć w całej historii malarstwa. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/na-czym-polega-kubizm/

Kim był ojciec kubizmu?

W przypadku kubizmu ojców było dwóch, pierwszy z nich to George Braque, a drugi to Pablo Picasso. Ciekawostką jest to, że ich drogi się przecięły w pewnym okresie ich twórczości, wtedy postanowili połączyć swoje siły. Jednak przed tym doszło do pewnego wydarzenia. Podczas wystawy artystycznej ‚Salon jesienny’ organizatorzy nie chcieli zaakceptował prac Braque’a. Został on skrytykowany, zostało mu nawet zarzucone, że jest bezczelny w tym, co robi. To co najbardziej ciążyło krytykom to to, że jego inspiracją były obrazy Dereina i Picassa. A w tamtym okresie, byli oni nielubiani.

Na obrazach Braque’a widniały geometryczne figury, co krytycy uznali za zdeformowanie postaci ludzkich. Mimo to, mieli oni nadzieję, że jego styl się z czasem zmieni, pokładali w nim ogromne nadzieje. Jednak on rozpoczął współpracę z Pablem Picasso. Dzięki połączeniu możliwości obu malarzy, kubizm rozwinął się tak szybko.

Fazy kubizmu

Co prawda kubizm nie był zbyt długim okresem, jednak był to bardzo intensywny czas. Z czasem dochodziło w nim do zmian, dzięki wspólnej pracy artyści odkryli nowe rzeczy i techniki malarskie. Wyróżnia się 3 kluczowe fazy kubizmu:

  • faza prekubistyczna (1907-1910) – w trakcie jej trwania artyści przedstawiali świat za pomocą figur geometrycznych;
  • faza analityczna (1910-1912) – charakteryzowała się tym, że malowane przedmioty były rozbijane na geometryczne, niewielkie kształty;
  • faza syntetyczna – w jej trakcie formy geometryczne były odtwarzane za pomocą gazet, farby, która była połączona z piaskiem lub kawałów materiałów.

Zobacz też: https://www.technologie.info.pl/aplikacje-do-obrobki-zdjec-czym-sie-od-siebie-roznia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here