Łożyska kulkowe- co należy o nich wiedzieć?

0
6420

Miłośnikom mechaniki doskonale znane są łożyska kulkowe, które sprawdzą się niezależnie od tego czy zajmujemy się naprawami amatorsko czy też zawodowo. Na rynku znaleźć można wiele różnych produktów tego typu, jednak ich ostateczny wybór może okazać się problematyczny. Czym są łożyska kulkowe? Czym dokładnie charakteryzują się łożyska kulkowe? Jakie rodzaje łożysk kulkowych możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym są łożyska kulkowe?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie łożysk kulkowych, moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne elementy mechaniczne, które należą do gatunku łożysk tocznych. W zależności od tego, jaki mają kształt, mogą przenosić obciążenia promieniowe i osiowe. Jednym z najważniejszych elementów tej części są metalowe kulki. Ich konstrukcja często jest odmienna, dlatego też wyróżniamy kilka różnych gatunków, o których więcej powiemy w dalszej części artykułu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i uniwersalnością, co w konsekwencji powoduje, że mają szerokie zastosowanie.

Czym charakteryzują się łożyska kulkowe?

Łożyska kulkowe są zdecydowanie najpopularniejsze ze wszystkich. Dzięki temu, że mają stosunkowo prostą konstrukcję, jednocześnie są wytrzymałe, są bardzo rozpowszechnione. Przenoszą obciążenia osiowe i promieniowanie, co jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność. Często występują w różnych kombinacjach. Świetnym przykładem w tym przypadku mogą okazać się łożyska kulkowe z luzami powiększonymi/pomniejszonymi, podwyższoną klasą dokładności czy też z opcjonalnym uszczelnieniem.

Jakie rodzaje łożysk kulkowych możemy wyróżnić?

Z reguły łożyska kulkowe możemy podzielić na cztery różne gatunki: łożyska kulkowe zwykłe, wahliwe, wzdłużne i skośne. Te pierwsze są w stanie znieść duże obciążenia wzdłużne i poprzeczne, zachowując przy tym odpowiednią prędkość obrotu. Dodatkowo mogą pracować w skrajnie różnych temperaturach: od -30 do 100 stopni Celsjusza. Łożyska kulkowe wahliwe charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia, dzięki czemu mogą pracować w jeszcze wyższych temperaturach, nie tracąc przy tym na prędkości obrotowej. Jeśli chodzi o łożyska kulkowe wzdłużne, jak sama nazwa mówi- sprawdzają się w przypadku wzdłużnych obciążeń. Łożyska kulkowe skośne stosowane są przede wszystkim w przypadku konstrukcji, które wymagają ponadprzeciętnej wytrzymałości na obciążenia osiowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here