fotolia.com, 67465298 | Autor: industrieblick

Chociaż z większością problemów z samochodem lepiej zgłosić się do dobrego mechanika, to niektóre drobne naprawy i czynności możemy wykonać samodzielnie. W przypadku każdego auta nadejdzie czas, że coś ulegnie zużyciu lub pojawi się usterka. Niektóre z nich są na tyle proste lub pojawiają się na tyle często, że warto radzić sobie z nimi we własnym zakresie. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i zyskasz cenne doświadczenie.

Oczywiście przed dokonaniem jakichkolwiek samodzielnych napraw, musimy wyliczyć, czy faktycznie się to opłaca – i to nie tylko pod względem finansowym, ale również czasowym. Najbardziej można zaoszczędzić na wymianie drobiazgów (żarówek, wycieraczek), z którymi nie warto zwracać się za każdym razem do mechanika. Niestety, bardzo często to właśnie zbiór tych niewielkich elementów przyczynia się do wysokich rachunków za profesjonalny serwis. Pamiętajmy przy tym, że opłacalność samodzielnego wykonywania poszczególnych czynności jest zależna od naszych możliwości, ilości czasu, oraz posiadania przynajmniej minimalnych umiejętności praktycznych. Warto wyposażyć się również w specjalne narzędzia motoryzacyjnektóre umieścimy w domowym warsztacie.

Jedną z czynności, którą możemy zrobić sami, jest wymiana oleju. Konieczny będzie do tego garaż z kanałem lub podnośnikiem, nowy olej, filtr, podkładka korka spustowego oraz narzędzia. Najpierw spuszczamy z samochodu stary olej, podkładając duży pojemnik, a następnie wlewamy nowy i odpowietrzamy cały układ. Jak wiadomo, cały proces może przebiegać różnie, zależnie od marki samochodu, dlatego, zanim przystąpimy do wymiany, najlepiej zapoznać się ze szczegółami na specjalnych forach motoryzacyjnych. Kolejną drobną naprawą jest wymiana klocków hamulcowych. Najpierw należy zdjąć koło a następnie odkręcić śruby zaciskające stary klocek. Gdy już wyjmiemy zużyte części, powinniśmy przeczyścić całą powierzchnię, a następnie wcisnąć nowe elementy i uzupełnić smar w śrubach, które mocują korpus.

Internet jako źródło wiedzy

Poza olejem i klockami, warto zapoznać się również z instrukcją wymiany żarówek w swoim aucie. Chociaż w niektórych modelach jest to dość ciężka sprawa, to warto sprawdzić, jak wygląda to w przypadku posiadanej przez nas marki. Jest to istotne o tyle, że za tak niewielki element, jakim jest żarówka, u mechanika zapłacimy dość sporo. Samą żarówkę kupimy na stacji benzynowej lub w sklepach z częściami do samochodów. Potem podnosimy maskę lub bagażnik, zdejmujemy obudowę, wyciągamy zużyty element i wkładamy nowy. Należy pamiętać, że w przypadku świateł ksenonowych, konieczna będzie wizyta u mechanika.

Wyjątkowo łatwą i przydatną czynnością jest także wymiana akumulatora: podnosimy maskę, zdejmujemy osłonę, odkręcamy klemy, a następnie wyjmujemy stary akumulator i w jego miejsce wkładamy nowy. Oczywiście istnieją jeszcze inne naprawy, które można zrealizować we własnym zakresie. Wszystko zależy od naszych możliwości i chęci uczenia się. W dobie Internetu, kiedy szczegółowe instrukcje i porady można znaleźć na stronach i forach motoryzacyjnych, likwidowanie drobnych usterek staje się o wiele mniejszym problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here