Okna PCV do Twojego domu - wybierz rozsądnie

Najczęściej wykorzystywanymi w nowoczesnym budownictwie są okna PCV. To nie tylko najtańsze, ale i jedno z najbardziej trwałych rozwiązań dostępnych na rynku, więc warto je rozważyć przy budowie domu. A gdy już zdecydujesz się na okna PCV – jakie kroki podjąć, by dokonać ich najlepszego do swojego domu wyboru?

Poradnik o oknach PCV

Choć okna mogą nie być Twoją mocną stroną ani tak zwanym „konikiem”, zanim wybierzesz się do sklepu z asortymentem tego typu, koniecznie przejrzyj dostępne poradniki czy artykuły w Internecie dostępne na ten temat. Nawet jeśli to kompletnie nie Twoja bajka, rozeznaj się w rodzajach tworzyw, z jakich wykonywane są okna, ich cechach szczególnych, wadach i zaletach. Poświęć na to pół godziny, a zebrane w ten sposób informacje przełożą się na zakup okien, które posłużą Ci przez kilkadziesiąt lat!

Kształt i rozmiary okna

Z reguły projekt architektoniczny domu zawiera konkretne wytyczne dotyczące owych parametrów. Jednak jeśli planujesz przeróbki w swoim mieszkaniu lub po prostu wymieniasz okna na szczelniejsze w bloku, wówczas trzeba będzie zdjąć miarę i zakupić okna tej wielkości. Muszą one być dokładnie wpasowane, więc albo zakupisz okna w standardowych rozmiarach, albo możesz wykonać je na zamówienie – wtedy ich cena będzie naturalnie wyższa. Kształt okna i jego rozmiary powinny być też dostosowane do warunków zabudowy. W miejscach, które są silnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, głównie wiatru, lepiej nie stosować okien z dużą taflą szkła bez żadnych wzmocnień.

Wartość współczynnika U

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie trzeba brać pod uwagę przy wymianie okien, jest współczynnik U, czyli przenikanie ciepła przez okna. Oczywistym jest, że okna są jednym z miejsc w domu, przez które ciepło zgromadzone wewnątrz będzie najsilniej przenikało. Ten współczynnik stosuje się do każdej przegrody, nawet do ścian. Jest to ilość ciepła przenikająca przez 1 mkw płaskiej przegrody w ciągu 1 godziny. Mniejsze U oznacza większą izolację termiczną. Normy polskie wyznaczają wartość minimalną U dla dobrej izolacji termicznej na poziomie 1,6, ale dostępne obecnie rozwiązania okienne dają dużo lepszą izolację. Warto wybierać okna PCV o niskim współczynniku – uczynią one dom szczelniejszym i bardziej energooszczędnym. Jednocześnie trzeba dbać o właściwe rozszczelnienie okien i sprawność mechanizmu, który o tym decyduje.

Jak wybrać okna PCV?

Ważnym kryterium przy wyborze okien jest też liczba komór. Okna jednokomorowe to te z dwiema taflami szkła, pomiędzy które wpuszczony został gaz szlachetny, najczęściej argon lub ksenon. Przy oknach plastikowych standardem są obecnie okna dwukomorowe – z trzema taflami szkła. Najlepszą izolację cieplną dają okna trójkomorowe, te są jednak najdroższe. W przypadku okien plastikowych izolacja cieplna jest najlepsza, ponieważ projektując te okna można dowolnie ustawiać izolacyjność profili izolacyjnych. Tej możliwości nie ma w przypadku okien drewnianych.

Myśl długoterminowo

Dla inwestora najważniejszymi kryteriami przy wyborze okien będzie przenikanie przez nie ciepła, powierzchnia oraz solidność wykonania. Tymi kryteriami warto się kierować, wybierając najlepszych producentów okien PCV. Nie warto inwestować w tanie okna z myślą o oszczędzaniu na budowie. W przyszłości ta oszczędność „wyjdzie w praniu”, najczęściej w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie. Stawiając na okna plastikowe inwestor zapewnia sobie najwyższą szczelność pomieszczeń, i tym samym jego dom staje się energooszczędny – nie wymaga dużego, kosztownego ogrzewania zimą. Po kilku latach okna PCV nie są tak wyeksploatowane przez częste otwieranie i warunki atmosferyczne, jak okna drewniane, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Warto jednak zauważyć, że bardzo szczelne okna plus wysoka wilgotność budynku, plus dodatkowo preferowanie silnego ogrzewania i wysokich temperatur w domu, może generować problemy w postaci grzybów i pleśni na ścianach. Aby się ich wystrzegać, inwestor musi zadbać o odpowiedni montaż przez fachowców, a także o pozostawienie odpowiedniego rozszczelnienia umożliwiającego właściwą cyrkulację powietrza.

Więcej o oknach PCV przeczytasz na http://oknotest.pl/poradnik-okienny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here