Restrukturyzacja firmy

Restrukturyzacja może być ratunkiem dla danej firmy, gdy jej kondycja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu. Na czym polega? Czym się charakteryzuje?

Restrukturyzacje firm

Restrukturyzacje firm to procesy celowe i określone w danym czasie. Mają na celu rozwiązanie problemy finansowe w firmie i zapobieganie ogłoszeniu upadłości. W jaki sposób można to osiągnąć? Głównie poprzez wypracowanie układów z wierzycielami, które wpłyną na przetrwanie na rynku firmy z długami. Przynosi ona korzyści zarówno w skali makro, czyli dla całej gospodarki (np. poprzez wzrost zatrudnienia), jak również w skali mikro (dalsza działalność firmy i odzyskanie kwot należnych przez wierzycieli).

Kto może skorzystać z restrukturyzacji?

Z tego rozwiązania może skorzystać przede wszystkim dłużnik niewypłacalny, a także zagrożony niewypłacalnością. Dłużnik zagrożony niewypłacalnością to taki, który znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, wskazującej na niewypłacalność w przyszłym czasie. Dłużnik niewypłacalny natomiast to przedsiębiorca bez zdolności do spłaty zobowiązań finansowych. Opóźnienie spłaty wynosić musi co najmniej 3 miesiące. Dotyczy to także firm ze zobowiązaniami przekraczającymi wartość majątku, gdy taka sytuacja trwa ponad 2 lata (24 miesiące).

Prawo restrukturyzacyjne

Coraz więcej osób korzysta z samozatrudnienia, gdyż nie mają odpowiedniego poziomu zarobków. Każdy pragnie otrzymywać wysokie wynagrodzenie, jednakże praca na etacie nie zawsze daje takie możliwości. Pierwszego stycznia 2016 roku zmienione zostały rozporządzenia odnośnie prawa upadłościowego. Przepisy dają możliwość skorzystania z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych z udziałem sądu, zastępując postępowanie upadłościowe. To spore udogodnienie w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Niestety na rynku polskim istnieje coraz więcej zadłużonych firm. Dawniej jedynym rozwiązaniem wyjścia z kłopotów było ogłoszenie upadłości, dziś można skorzystać z restrukturyzacji. To proces trwające przez jakiś czas, jednakże może dać wiele korzyści. Firma ma bowiem więcej czasu na wyjście z problemów natury finansowej, a dzięki ugodom z wierzycielami, zyskuje nowe możliwości. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here