Trzecia powieka u psa - objawy i specjalistyczne leczenie

Czym jest trzecia powieka u psa?

Brzmi nieco zawile ale trzecia powieka u psa to po prostu fałd spojówki w oku, który przy mruganiu nasuwa się na gałkę oczną. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona gałki ocznej przed urazami. Usuwa również drobne zanieczyszczenia i bakterie. Jeśli możliwy jest jakikolwiek uraz membrana nasuwa się na oko i chroni je. Trzecia powieka posiada także gruczoł, który jest odpowiedzialny za produkcję łez. Jest bardzo ważną częścią narządu wzroku u psa i w razie jej uszkodzenia niezbędne jest profesjonalne leczenie. Nie powinno się jej usuwać ponieważ może to prowadzić do wielu chorób oczu.

Choroba trzeciej powieki – objawy

Najczęstszym schorzeniem jakie może wystąpić  w oku jest zapalenie grudek trzeciej powieki. Jest to choroba wirusowa. Objawia się to jej powiększeniem, zaczerwienieniem i coraz mocniejszym nasuwaniem na gałkę oczną. Mówi się wtedy o wypadaniu trzeciej powieki, która staje się widoczna. Z czasem może pojawić się w oku ropny wyciek i swędzenie. Pies może trzeć chore oko łapą i mieć światłowstręt. Wypadanie trzeciej powieki jest schorzeniem, które najczęściej występuje u Labradorów, Chihuahua, Buldogów angielskich, Bokserów, Pekińczyków,  rzadziej u psów większych ras. Jednak każdy pies jest narażony na podobne problemy. Często jest to uwarunkowane genetycznie. Zazwyczaj pojawia się u młodych psów i może trwać aż do drugiego roku życia. Zjawisko wysuwania się trzeciej powieki jest nazywane „wiśniowym okiem” lub migotką.

Trzecia powieka – leczenie

Wydawać by się mogło, że jest to nieistotny problem dlatego często jest ignorowany przez właścicieli psów a nawet weterynarzy. Profesjonalne leczenie zapalenia trzeciej powieki polega na leczeniu farmakologicznym. Niekiedy wymagany jest zabieg chirurgiczny jednak może to prowadzić do dalszych chorób oczu, na przykład zespołu suchego oka. Zabieg chirurgiczny, który powinien polecić weterynarz polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym zmienionych chorobotwórczo grudek. Można je także zamrozić ciekłym azotem. Metoda ta nazywana jest kriodestrukcją. Po usunięciu grudek oko psa może być nadal zaczerwienione i opuchnięte. Również trzecia powieka może być cały czas widoczna ale nie powinny pojawiać się już żadne wycieki a pies nie będzie czuł potrzeby tarcia oczu. Po zabiegu weterynarz powinien kontrolować oczy psa i sprawdzać czy ponownie nie pojawiają się w nim grudki.

Jeśli zauważymy wiśniowe oko u naszego psa, które po kilku godzinach wciąż nie chowa się pod powieką, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. Pies z taką dolegliwością oka być może nie odczuwa bólu ani dyskomfortu ale trzeba pamiętać o tym, że sucha błona śluzowa w oku może prowadzić do rozwoju infekcji, występowania suchości oka, zapalenia spojówek.

Jednym z miejsc, gdzie profesjonalnie leczy się schorzenie trzeciej powieki bez chirurgicznego usuwania jej jest Weterynaryjne Centrum Zdrowia Lew w Olsztynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here