Stosujesz zamiennie określenie tusz i toner? Robisz duży błąd! Są to zupełnie różne substancje barwiące, które są inaczej nanoszone na papier. Tusz jest wykorzystywany jedynie przez drukarki atramentowe. Czy wiesz, jak działają tonery? Wyjaśniamy jak dokładnie wygląda druk laserowy!
Pierwsze drukarki powstawały już w latach 50. XX w. W Polsce takie urządzenie można było kupić raczej u schyłku lat 80. Popularniejsze były modele atramentowe, ale wbrew pozorom zostały wynalezione niemalże w tym samym czasie, co laserowe. Modele wykorzystujące tusz nadal są częściej sprzedawane, ponieważ taki sprzęt jest z reguły tańszy. Z tego względu wiele osób potocznie mówi o „tuszach” do drukarek laserowych. Tymczasem wkłady te to w rzeczywistości tonery. Dowiedz się, jak działają!
Czym są tonery?
W ogólnym rozumieniu, tonery to wkłady do drukarek laserowych. W praktyce nazwa ta odnosi się nie do całego pojemnika, ale jego zawartości. Toner to specjalny barwny proszek, składający się z dwóch frakcji: większych kulek szklanych i bardzo drobnych, odpowiednio zabarwionych kulek żywicy termoplastycznej. Jest stosowany w drukarkach laserowych, ale też kserokopiarkach.
Jak wygląda proces drukowania przy użyciu tonerów? W urządzeniu znajduje się wałek selenowy, który na początek jest elektryzowany, po czym naświetlany laserem. Miejsca poddane jego działaniu tracą swój ładunek elektryczny, więc nie przyciągają cząsteczek tonera. Wałek przenosi proszek na papier, który zostaje utrwalony poprzez termiczne wprasowanie. Proces ten jest o wiele szybszy niż nakładanie atramentu, a nadruki są bardziej odporne, np. na kontakt z wodą. Z tego względu drukarki laserowe są powszechne w biurach, urzędach oraz innych miejscach, w których drukuje się sporo ważnych dokumentów.
Rodzaje tonerów
Tonery są dostępne w standardowych odcieniach drukarskiej palety CMYK, która pozwala uzyskać szeroki zakres barw. Są to:
- Cyjan (błękitno-turkusowy odcień niebieskiego),
- Magenta (intensywny róż, powstały w wyniku zmieszania czerwieni oraz niebieskiego w odpowiednich proporcjach),
- Yellow (ang. żółty; intensywny, słoneczny odcień),
- Key Colour (ang. kolor kluczowy/główny; głęboka czerń).
Urządzenia laserowe mogą być kolorowe lub monochromatyczne. Każdy model jest kompatybilny z określonymi rodzajami tonerów. Poszczególne typy są często sprzedawane w różnych wariantach objętościowych. Przelicza się ją na wydajność, określaną za pomocą ilości stron, które da się zadrukować przy wykorzystaniu danego wkładu. Co ciekawe, wkłady te istnieją nie tylko w formie proszku, ale też płynu. Są jednak zdecydowanie rzadziej spotykane.
Intrygującą odmianą są tzw. tonery zamienne. Są to wkłady idealnie dostosowane do określonych modeli drukarek. Gwarantują dobrą jakość wydruku i są absolutnie kompatybilne z urządzeniem. Przy tym są nawet kilkukrotnie tańsze niż produkty oferowane przez znanych producentów drukarek. Wiele osób decyduje się na zakup takich wkładów, ponieważ w praktyce niczym nie różnią się od rekomendowanych tonerów, które są bardzo drogie. Komplet wszystkich kolorów może kosztować nawet 1000 zł!
Gdzie można kupić tonery?
W Internecie można znaleźć kilka sprawdzonych sklepów z asortymentem poligraficznym, jak np. serwis www.tonerpartner.pl. Oferta obejmuje nie tylko tonery w hurtowych cenach, ale też świetnej jakości zamienniki. Ogromny wybór produktów wszystkich znanych marek i wygodna wyszukiwarka pozwalają odnaleźć odpowiednie wkłady do posiadanej drukarki. Zamawiając je przez Internet można sporo zaoszczędzić. Ceny tonerów mogą poważnie obciążyć domowy czy firmowy budżet, dlatego warto kupować je za mniej!
Tonery umożliwiają szybkie tworzenie trwałych wydruków, dlatego drukarki laserowe mają spore grono zwolenników. Ich wysoka cena nie powinna zniechęcać do zakupu takiego urządzenia, ponieważ są bardziej wydajne, no i da się je kupić taniej. Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić na tonerach, zamawiając je przez Internet!