Rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem stanowi bardzo duże zagrożenie zarówno dla kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób spada nasza czujność i nie potrafimy w pełni skoncentrować się na prowadzeniu samochodu, ponieważ zajęci jesteśmy rozmową – takie zachowania mogą doprowadzić do tragicznych skutków, czyli wypadku samochodowego. Jeśli więc zmuszeni jesteśmy prowadzić rozmowy telefoniczne w samochodzie zaopatrzmy się we właściwy zestaw słuchawkowy, na który wcale nie musimy przeznaczać dużo pieniędzy.

Co daje nam zestaw słuchawkowy?

Zestaw słuchawkowy umożliwia nam odbieranie połączeń przychodzących. Nie polecany jest osobom, które same często telefonują, ponieważ nie ma możliwości przeglądania książki telefonicznej ani wprowadzania numeru.

Zestaw ten zapewnia nam dyskretne prowadzenie rozmowy w samochodzie, tak jak przez telefon – nie musimy ustawiać trybu głośnomówiącego, dzięki czemu pozostali pasażerowie nie słyszą o czym rozmawiamy.

Większość zestawów wyposażone jest w funkcję bluetooth – jest to rodzaj bezprzewodowej technologii, która zapewnia nam wygodniejszą rozmowę. Charakteryzują się dobrą jakością konstrukcji – nie przerywają połączeń i zapewniają komfortowy dialog.

Parametry istotne dla zestawu słuchawkowego

Niezwykle istotne są następujące kwestie:

  • Mikrofon – jest on najważniejszym elementem słuchawki, musi charakteryzować się dobrą głośnością, odczujemy to zwłaszcza przy rozmowie w głośnym otoczeniu.
  • Komfort użytkowania – słuchawka musi być wygodna, niewielkich rozmiarów, lekka, wykonana z dobrej jakości tworzywa oraz trzymająca się na małżowinie. Istnieją na rynku słuchawki, które posiadają bardzo oryginalny wygląd, często jednak w takim przypadku płacimy za niego, nie za jakość.
  • Żywotność baterii – słuchawki zasilane są z wbudowanego akumulatora, tańsze urządzenia oferują nam dosyć słabą baterię, oznacza to konieczność częstego ładowania, co może być uciążliwe dla właściciela zestawu. Droższe zestawy posiadają trwalsze baterie, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się z jej korzystania. Zwykle bateria starcza na kilkugodzinną rozmowę lub kilkanaście dni pracy w trybie czuwania. Do niektórych zestawów dołącza się wygodne ładowarki biurkowe lub samochodowe.
  • Musimy koniecznie wybierać zestaw słuchawkowy, która ma opcję redukcji szumów, dzięki czemu wszystkie przeprowadzone rozmowy będą wyraźne i dobrej jakości.
  • Słuchawka musi mieć żelową lub gąbczastą wkładkę, którą umieszczamy w uchu, dzięki czemu wyciszymy wszelkie hałasy oraz zwiększymy swoją wygodę.
  • Przyrząd musi być idealnie dopasowany do naszego ucha, w innym przypadku będzie zlatywał nam z ucha, co może okazać się bardzo uciążliwe.

Jaki rodzaj wybrać?

Jedną z opcji jest przewodowa słuchawka do telefonu – zdecydowanie najtańsza możliwość, choć mało praktyczna przez kabel, który podczas jazdy samochodem zwykle bywa dosyć uciążliwy. Za około 60 złotych nie zapewnimy sobie również zbyt dużej wygody, takie słuchawki często uwierają w uszy w przeciwieństwie do modeli bezprzewodowych.

Wyróżniamy także zestawy bluetooth, które są bezprzewodowe. Umieszczamy je na małżowinie i włączamy w stan czuwania – jeśli dzwoni nam telefon wystarczy nacisnąć przycisk na słuchawce, by zostało ono odebrane. Pamiętajmy, aby w naszym telefonie także włączyć opcję bluetooth.

Jest to zdecydowanie o wiele wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie powoduje żadnego dyskomfortu ze względu na niewielkich rozmiarów, wygodną słuchawkę na ucho. Co więcej, bezprzewodowa słuchawka zapewnia nam lepszy poziom głośności podczas rozmowy. Są to urządzenia niezbyt drogie – dobrej jakości bezprzewodowy zestaw słuchawkowy kosztuje około 100 złotych.

Co więcej, tego typu rozwiązanie pomaga skutecznie zredukować szumy otoczenia, co wpływa na polepszenie jakości głosu – dzięki temu możemy korzystać z nich nie tylko w samochodzie. Pamiętajmy jednak o ich regularnym ładowaniu, ponieważ są one zasilane na baterie.

Niemal każdy zestaw oprócz głośnika posiada mikrofon, do bezprzewodowego wykonywania połączeń umieszczony został na słuchawce specjalny przycisk, który jest wielozadaniowy: umożliwia odbieranie połączeń, ich kończenie, niekiedy ponowne wybieranie numeru, a także uruchomienie w telefonie wybierania głosowego. Większość słuchawek posiada również dwa dodatkowe przyciski – jeden odpowiada za regulację dźwięku, drugi natomiast to wskaźnik diodowy, który wizualnie informuje nas o stanie słuchawki.

Swoboda i komfort użytkowania

Jeśli liczy się dla nas pełna swoboda podczas rozmów telefonicznych lepiej, jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowy zestaw – kable znajdujące się w przewodowych słuchawkach mogą nam się plątać i przeszkadzać w prowadzeniu samochodu, a brak kabla zapewnia nam pełny komfort. Co więcej, jest to lepsze rozwiązanie na dłuższe trasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here