Jak efektywnie planować domowe zakupy

Zakupy spożywcze pochłaniają sporą część domowego budżetu. Bez odpowiedniego rozplanowania zakupów, łatwo przepłacić nawet za podstawowe produkty spożywcze. Aby odpowiednio zbilansować finanse przeznaczane na jedzenie, należy przestrzegać kilku zasad. Jak odpowiedzialnie planować zakupy spożywcze? Czy na jedzeniu da się zaoszczędzić? 

Oszacuj, ile maksymalnie możesz wydać na zakupy

Przy tworzeniu pełnego miesięcznego planu wydatków warto odpisać kwotę przeznaczaną na jedzenie. Jeśli na początku trudno jest oszacować przeciętną sumę, która jest wydawana na artykuły spożywcze, najlepiej uśrednić wartość z poprzedniego miesiąca. Ważne, aby rozsądnie rozdysponować środki, które pojawiają się na naszym rachunku bieżącym.

Zrób listę zakupów

Uwzględniając przeciętny jadłospis oraz plan żywienia i ewentualne zalecenia dietetyka, rekomenduje się stworzenie kompleksowego jadłospisu. Rozpiska dań musi obejmować także śniadania, kolacje oraz przekąski pomiędzy posiłkami. Ważne, aby nie był zbyt restrykcyjny i uwzględniał również słodycze. Dzięki temu można uniknąć zaglądania do sklepu w tygodniu przed pracą, w celu kupienia kanapki czy drożdżówki na przerwę.

Listę zakupów najlepiej wykonać na kartce lub w dedykowanej aplikacji. Tworzenie listy „w głowie” sprawia, że w koszyku zakupowym zaczynają pojawiać się zbędne rzeczy. Gdy wszystkie produkty zostaną rozpisane, łatwiej będzie nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Na bieżąco śledź pojawiające się akcje promocyjne

Stworzenie samej listy to pierwszy rok do udanych zakupów. Kolejnym etapem powinno być korzystanie z pojawiających się promocji i akcji rabatowych, jak te, które znajdziemy w Lidl katalog. Warto zwracać uwagę szczególnie na produkty z długą datą przydatności do spożycia, ponieważ mogą być dłużej przechowywane w domowej szafce.

W śledzeniu promocji niezbędne są gazetki promocyjne. Spora część supermarketów i hipermarketów regularnie publikuje broszury, które obejmują większość asortymentu. Oprócz klasycznej papierowej wersji dostępne także są gazetki online. Korzystanie z nich jest bardzo komfortowe, ponieważ dostęp do aplikacji lub strony na której się znajdują, nie wymaga rejestracji ani podania danych osobowych. Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę głównie na: Biedronka gazetki oraz Dealz gazetka.

Zarządzanie domowym budżetem może wydawać się pozornie czasochłonne i problematyczne, jednak z czasem staje się nawykiem. Kluczem do sukcesu jest zaplanowanie listy zakupów uwzględniającej wszystkie niezbędne produkty. Śledzenie akcji promocyjnych także pozwoli zaoszczędzić środki finansowe znajdujące się na koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here