Jak wyglądało bezrobocie w 2018?

Jeżeli spojrzymy na statystyki bezrobocia w Polsce sytuacja wydaje się bardzo dobra. Obecny poziom tego wskaźnika wynosi zaledwie 5,8 procent (jako średnia dla wszystkich województw, dane z września 2018). Tak dobrze nie było przez ostatnie ponad ćwierć wieku. Co więcej, tendencja jest taka, że parametr ten nadal wykazuje tendencję spadkową. Co warto na ten temat powiedzieć?

Bezrobocie cały czas w dół

Warto zwrócić uwagę, że poziom bezrobocia we wrześniu był bardzo podobny do tego, jaki notowano w sierpniu – miesiącu, w którym przecież zazwyczaj jest on bardzo niski ze względu na większą liczbę wakatów w ramach prac sezonowych. Co prawda we wrześniu nadal pracownicy sezonowi mają przysłowiowe „wzięcie”, jednak już nie w aż tak wielkiej skali. Można więc z tego wyciągnąć wniosek, że pojawiło się nieco więcej stałych miejsc zatrudnienia.

Nie wszędzie tak samo dobrze

Pomimo optymizmu, nie można zapomnieć, że dane uśrednione dla całego kraju, w skali województw wyglądają zupełnie inaczej. O ile na przykład województwa Śląskie, Wielkopolskie, Małopolskie, czy Pomorskie, mogą poszczycić się współczynnikiem bezrobocia poniżej pięciu procent (w przypadku Wielkopolski we wrześniu było to wręcz 3,3 procent!), to już w województwach Podkarpackim oraz Warmińsko-Mazurskim sytuacja wygląda znacznie mniej wesoło. W pierwszym z nich stopa bezrobocia osiągała poziom 8,7 procent, w drugim natomiast zeszła niewiele poniżej dziesięciu procent (ściśle rzecz ujmując było to 9,9 procent).

Gdzie szukać pracy?

Aktualnie głównym źródłem, w którym szuka się zatrudnienia są oczywiście wyspecjalizowane portale. Warto przy tym koncentrować się na więcej niż jednym z nich, ze względu na to, ze różni pracodawcy mają różne ulubione „miejsca”. Jedną z możliwości jest zaglądanie do polskich sekcji portali działających w różnych krajach, takich jak na przykład http://pl.jobsora.com. Regularne sprawdzanie dostępnych ofert pozwoli szybko reagować na nowe ogłoszenia – a warto to robić, bo dobre wakaty długo nie czekają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here