Zapewne nieraz objęci o uszy ten zawód, chociaż i może nigdy nie korzystałeś z jego usług. Jest to bowiem zawód, który jest bardzo odpowiedzialną funkcję w obrocie gospodarczym. Podczas studiowania prawa, może być to jedna opcji pracy, którą podejmiemy zaraz po ukończeniu ich. Jak wygląda droga do zostania notariuszem? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/notariusz-i-droga-kariery-jak-zostac-notariuszem/
Studia prawnicze – aplikacja notarialna
Pierwszym krokiem, aby stać się notariuszem jest ukończenie studiów prawniczych. Trwają one 5 lat oraz dostarczają nam ludzie na temat prawideł, historii i filozofii prawa. Tam poznajemy różne gałęzie, oraz wybieramy odpowiednią specjalizacją. Nie ma wśród nich specjalizacji notarialnej, niemniej jednak wybór prawa cywilnego czy gospodarczego z pewnością będzie dobrym pogłębieniem praktyki zawodowej.
Wybór ścieżki zawodowej jako notariuszem będzie dokonanym przez nas wyborem dopiero po ukończeniu studiów. jednak musi poprzedzać go wcześniej zdany specjalistyczny egzamin na aplikację notarialną. Po jego pozytywnym przejściu, możemy podjąć praktykę charakterze pomocniczy edukacyjnym.
Aplikacja odbyć się może w kancelarii notarialnej, z którą mamy podpisaną umowę lub u notariusza wyznaczonego przez Izbę notarialna. Ona równa 30 miesięcy. Po jej ukończeniu czeka na wspomniany egzamin notarialny. Będzie on trwał 3 dni oraz sprawdzał naszą wiedzę praktyczną oraz teoretyczną, którą nagrywaliśmy przez lata.
Wymagania prawne – kariera notariusza
Jednak kiedy zostaniemy dumnymi magikami prawo, nie możemy od razu rozpocząć pracy jako notariusz. Musimy spełniać kilka wymogów, które będą wymagały od nas poświęcenia sporej ilości czasu. Są to:
- Posiadanie obywatelstwa polskiego lub innego kraju UE lub EFTA
- Ukończenie 26 roku życia
- Posiadanie pełnych praw publicznych oraz brak karalności za przestępstwa gospodarcze
- Odbyta aplikacja i asesura notarialna
- Wykonanie minimum 70 projektów aktów notarialnych oraz 14 projektów innych aktów czynności notarialnych
- Objętość patronatem aplikanta notarialnego lub notariusza
- Zdanie odpowiedniego praktycznego egzaminu notarialnego
Zobacz też: http://www.euroavista.pl/windykator-praca-etacie-wlasna-firma-windykatorska/