praca

Każdy z nas wkraczający w dorosłe życie zastanawia się jaki zawód będzie dla nas najlepszy. Rozwijając określenie „najlepszy”, chodzi tutaj o pieniądze, ale również satysfakcję płynącą z jego wykonywania. Oto 5 cennych wskazówek, które pomogą nam w wyborze naszego zawodu przyszłości. Często jednak grzecznie w tym, co robisz, tylko jak to robisz. Zamiast zastanawiać się jaka praca będzie dla nas najlepsza, powinniśmy sprawdzić co zrobić aby być najlepszym, w tym co będziemy robić. Zatem jaki zawód da ci satysfakcję? Oto pięć wskazówek.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jaki-zawod/

1. Określ na jakim rynku działasz

Profesor Cal Newport zauważył Przyznaj że większość zawodów mieści się w ramach dwóch rynków pracy. Jeden nazwany jest „aukcyjnym”, a drugi „zwycięzca bierze wszystko”. Rynek „aukcji” wymaga od nas posiadania różnych umiejętności, a także doświadczeń. Gromadzimy je, a następnie wykorzystujemy w swojej pracy. Niewątpliwie przydadzą się w tym studia kierunkowe, doświadczenie z poprzedniej pracy oraz znajomość zasad. Tymczasem na rynku „zwycięzca bierze wszystko”, ważne jest to, aby posiadać tylko jedno umiejętność. Newport poddaję przykład człowieka, który pisze scenariusze do seriali. U takiego człowieka na pierwszym miejscu jest jakość przygotowania scenariusza.

2. Jaki jest typ twojego kapitału zakładowego

Na rynku „zwycięzca bierze wszystko”, skupiamy się jedynie na jednej umiejętności, która da nam przewagę nad konkurentami. W ten sposób działa zasada Pareto, potocznie zwana 80/20. Według niej większość efektów bierze się z mniejszego nakładu działań.

Czy zatem potrzebujemy wielu umiejętności w przypadku rynku „aukcji”?

Cal Newport radzi, aby odszukać otwartych drzwi. Co to okazję do zbierania kapitału zawodowego. Dla przykładu jeżeli zaczynamy staż w agencji interaktywnej, potem pracujemy w biurze promocji w urzędzie, następnie robimy studia podyplomowe, znajdujemy ogłoszenie o pracę w cieszącej się dobrą renomą agencji reklamowej i tak dalej. Następny krok jest to możliwość, dzięki poprzedniemu. W ten sposób idziemy do tak zwanych drzwi. Nasz portfel wraz z kapitałem staje się coraz grubszy. 

3. „Być dobrym” – co to znaczy? 

Musisz posiadać wyznaczony cel. W każdym zawodzie będzie wyglądało to inaczej. Bycie dobrym może oznaczać przede wszystkim zarabia mniej więcej pieniędzy, w pracy lepszej lub bardziej prestiżowej działalności lub też przygotowanie produkty z materiału na najwyższym poziomie.

4. Wychodź ze strefy komfortu

Robienie czegoś, w czym jesteśmy dobrzy sprawia nam przyjemność. Jednak w ten sposób nie zdobywamy nowej wiedzy oraz umiejętności. Drogą do sukcesu jest wyjście poza strefę naszego komfortu. Jeżeli robisz coś to starasz się zdobyć informację zwrotną, najlepiej negatywną, ponieważ wtedy zawsze masz szansę na poprawienie lub ulepszenie czegoś.

5. Bądź cierpliwy

Cierpliwość popłaca. Nie można żądać od siebie sukcesów z dnia na dzień. W życiu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zbierając doświadczenie i umiejętności, trwa to trochę czasu. Można sobie wyobrazić budowanie swojej kariery jako budowanie domu cegła po cegle.

Zobacz też: http://www.euroavista.pl/zaswiadczenie-krajowego-rejestru-karnego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here