Karty pamięci SD to sprawdzone i niezwykle popularne rozwiązanie. Przy swoich minimalnych wymiarach i sporej pojemności nośniki tego typu doskonale sprawdzają się w smartfonach, aparatach, kamerach, a nawet laptopach.
Karta pamięci mSD – rodzaje kart i oznaczenia
Format microSD to rozwinięcie wprowadzonego jeszcze w 2000 roku standardu SD. Choć obecnie karty pamięci do smartfonów cechują się znacznie lepszymi parametrami w stosunku do pierwszych produktów, u ich podstaw leży podobna technologia – oczywiście zdecydowanie bardziej rozwinięta. Pierwsze karty mSD powstały kilkanaście lat temu, a pierwotnie ich pojemność nie przekraczała 2 GB. Na dostępne obecnie zaawansowane modele urządzeń byłoby to stanowczo za mało, dlatego dziś prym wiodą karty microSDHC (o pojemności do 32 GB i bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny) oraz karty microSDXC (najnowsze, o pojemności do 2 TB).
Klasy prędkości
Przy wyborze karty powinniśmy również kierować się klasą zapisu danych, która bezpośrednio przekłada się na wydajność. To niezwykle ważny parametr zwłaszcza przy nagrywaniu wideo w wysokiej rozdzielczości, lecz jest to kwestia, która powinna zainteresować każdego użytkownika.
W przypadku starszych kart poszczególne modele mieszczą się w jednej z określonych kategorii:
- Class 2 – min. prędkość 2 MB/s;
- Class 4 – min. prędkość 4 MB/s;
- Class 6 – min. prędkość 6 MB/s;
- Class 10 – min. prędkość 10 MB/s.
Nowoczesne urządzenia potrzebują jednak większej przepustowości, wobec czego pojawiły się nowe klasy, przygotowane głównie pod kątem rejestrowania filmów. Aktualne kategorie częściowo powielają pierwotną specyfikację, dodając jednak kategorie związane ze znacznie wyższymi parametrami:
- V6 – odpowiednik standardowej klasy 6;
- U1 oraz V10 – odpowiednik klasy 10;
- U3 oraz V30 – min. prędkość 30 MB/s;
- V60 – min. prędkość 60 MB/s;
- V90 – min. prędkość 90 MB/s.
Litera U odnosi się do nazwy magistrali UHS (Ultra High Speed), z kolei V oznacza Video Speed Class.
Karta pamięci 128 GB – do jakich urządzeń można ją wykorzystać?
Odpowiednia pojemność karty pozwoli nam uniknąć szybkiego zapełnienia dostępnego miejsca przez filmy, muzykę, aplikacje czy zdjęcia. Dobrym rozwiązaniem będzie karta o sporej pojemności – biorąc pod uwagę fakt, że pliki graficzne mogą zajmować nawet po kilkadziesiąt megabajtów, karta pamięci 128 GB może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Karty mSD są przeznaczone do różnego typu sprzętu, jednak mogą występować delikatne różnice. W przypadku wyboru nośnika do smartfona z systemem Android kluczową informacją będzie oznaczenie A1 lub A2, które potwierdza zgodność z oprogramowaniem urządzenia oraz odpowiednią obsługę danych. Jeżeli natomiast chcemy zakupić kartę do monitoringu czy kamery samochodowej, ważna jest podwyższona wytrzymałość, dzięki której wielokrotne zapisywanie danych nie spowoduje szybkiego zużycia karty. To cecha, która często oznacza także pogodzenie się z niższą klasą prędkości zapisu – zazwyczaj nie będzie to jednak stanowić problemu przy urządzeniach tego rodzaju. Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na okres gwarancji, którą objęta jest karta.
W przypadku dronów nagrywających filmy w jakości 4K zaleca się karty o pojemności powyżej 128 GB, które obsługują zapis danych w klasie co najmniej U3. Przykładem takiego modelu może być karta micro SDXC Samsung EVO Plus 256 GB.