Paprocie niegdyś były nieodłącznym elementem dekoracyjnym w niemal każdym polskim mieszkaniu. Z czasem ich popularność nieco straciła na sile za sprawą innych, niezwykle atrakcyjnych roślin doniczkowych, wśród których nie można nie wyróżnić takich gatunków jak monstera dziurawa czy dracena wonna. Paprotki powracają jednak do łask i doskonale odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach.
Paprotka we wnętrzach – uniwersalna ozdoba dla każdego
Coraz większa popularność paproci we wnętrzach nie bierze się znikąd. W dużej mierze jest to zasługa ich efektownych liści, które dzięki swojej karbowanej strukturze są w stanie ożywić w zasadzie każdą aranżację, czy to nowoczesną, loftową czy rustykalną, i nadać jej przytulnego charakteru. Spośród wszystkich roślin doniczkowych dostępnych na rynku ogrodniczym to właśnie paproć wyrasta na jednego z głównych faworytów miłośników klasycznych rozwiązań dekoracyjnych i to nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne.
Paprotki w mieszkaniach jako naturalny filtr powietrza
Wielkie zainteresowanie paprociami ma swoje źródło nie tylko w ich ciekawym wyglądzie, ale też w prozdrowotnych właściwościach. Paprotki wykazują się bowiem zdolnością do wychwytywania groźnych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń z powietrza, dzięki czemu komfort naszego życia staje się nieporównywalnie większy. Można więc śmiało powiedzieć, że rośliny z gatunku paproci pełnią funkcje naturalnych oczyszczaczy powietrza, które w dodatku upiększają nasze wnętrza.
Nefrolepis wyniosły – dlaczego warto go mieć w mieszkaniu?
Nefrolepis wyniosły to roślina, którą bardzo dobrze znamy. Pojawiała się w polskich mieszkaniach jeszcze w ubiegłym wieku i teraz ponownie wkracza na salony. Jej naturalny obszar występowania to Ameryka Południowa i Północna, a także Karaiby, stąd też dość egzotyczny wygląd. Duże walory estetyczne nefrolepisów wyniosłych nie podlegają żadnych wątpliwości, zwłaszcza przy obecności pokaźnych liści, które osiągają nawet do 80 cm długości. Podobnie jak reszta roślin z rodziny paoproci, nefrolepis pomaga utrzymywać wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, co może być szczególnie ważne dla alergików.
Nefrolepis wyniosły – jak pielęgnować?
Jak dbać o paprotkę, aby jak najdłużej stanowiła niepowtarzalną ozdobę naszego mieszkania? Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudne zadanie, jednak warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Należy przede wszystkim pilnować odpowiedniego poziomu wilgotności ziemi w doniczce z nefrolepisem – nie może być wysuszona, ale nie może być też mokra. W pierwszym przypadku roślina uschnie, a w drugim zgnije. Częstotliwość podlewania paprotki wygląda następująco – 2-3 razy w tygodniu latem, raz w tygodniu zimą. Dobrze jej zrobi także spryskiwanie liście wodą destylowaną. Jeśli chodzi o stanowisko najbardziej optymalne dla wymagań nefrolepisu, który znajdziemy w ofercie sklepu Plants & Pots – jasne miejsca jak najbardziej, jednak trzeba ją chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.