Okna pasywne - na jakiej zasadzie działają?

Nie od dzisiaj wiadomo, że największe straty energetyczne w domach i mieszkaniach mają związek z niewłaściwie uszczelnionymi oknami bądź drzwiami. To problem, który jest istotny nie tylko z punktu widzenia ekologii – jego zaniedbanie odbija się wydatnie na naszych portfelach. Jednym z nowoczesnych rozwiązań mogą być tu okna w technologii pasywnej.

Okna, które ułatwiają ogrzewanie

Zastosowanie wysokiej jakości okien pasywnych spowoduje, że znaczna ilość dotychczas traconego ciepła powróci do wnętrza domu, podnosząc tym samym panującą w nim temperaturę. Jeśli okna takie zainstalowane zostaną już na etapie budowy, jako część kompleksowego projektu domu pasywnego, mają szansę także brać udział w procesie przechwytywania energii słonecznej.

Okna pasywne sprawdzają się oczywiście także w innych przypadkach. Wymiana okien w już istniejącym mieszkaniu czy domu być może nie przyniesie aż tak spektakularnych rezultatów, jeśli w danym budynku występują również inne, niezależne problemy z dystrybucją i zatrzymywaniem ciepła. Na pewno jednak zmiana na lepsze będzie na tyle zauważalna, że warto w nią zainwestować.

Budowa okien pasywnych

By okna mogły uczestniczyć w procesie ogrzewania pomieszczenia, jednocześnie nie dopuszczając do ucieczki ciepła na zewnątrz, muszą zostać skonstruowane z ogromną precyzją. To proces, w którym jeden pominięty detal podważa funkcjonalność całego projektu. Wysoki stopień termoizolacyjności, jaki wyróżnia okna pasywne, bezpośrednio wynika ze szczegółów ich budowy.

Są to najczęściej okna wyposażone w trzy szyby, osadzone w solidnym, szerokim profilu okiennym. Każde występujące w ich obrębie spojenie zostaje dokładnie uszczelnione, by nie pozostawić choćby najmniejszej szczeliny. By lepiej pochłaniać i zatrzymywać ciepło słoneczne, okna takie mogą zostać również powleczone specjalną warstwą szkliwa.

Nowoczesne okna – oszczędność i estetyka

Główną motywacją, jaką kierują się przy wymianie okien właściciele domów, jest bez wątpienia chęć zaoszczędzenia na kosztach związanych z ogrzewaniem poprzez ograniczenie niekontrolowanego odpływu ciepła. Nie znaczy to jednak, że decydując się na instalację okien pasywnych, musimy pogodzić się z mniej atrakcyjnym wyglądem wnętrza.

Współczesne okna tego rodzaju występują na rynku w wielu odmianach stylistycznych. Renomowani producenci są w stanie zaproponować swoim klientom ramy okienne w kolorach pasujących do aranżacji przestrzeni. Także klamki oraz inne detale mogą swobodnie zostać dobrane w sposób, który nie będzie wymagał rezygnacji ze wcześniejszych założeń koncepcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here