Szukanie pracy wymaga dużej energii. Każdy, kto choć raz w życiu dążył do znalezienia pracy/posady, dobrze wie, ile wysiłku go to kosztowało. Praca nad pracą (czyli poszukiwanie zatrudnienia) nie gwarantuje natychmiastowych efektów, istotą jest zatem cierpliwość. Pukanie od drzwi do drzwi dawno wyszło już z mody, w chwili obecnej liczy się kreatywność. A współczesna kreatywność = Internet. Praca przez Internet (w ostatnim czasie) to doskonały sposób na zarabianie pieniędzy. Istotnym podkreślenia jest również fakt, że w Internecie – pracę można znaleźć i pracę można mieć.

Gdzie szukać pracy przez Internet?

Wykaz najpopularniejszych miejsc/serwisów:

• serwisy rekrutacyjne,
• firmowe strony internetowe,
• własne ogłoszenia,
• fora dyskusyjne,
• biznesowe portale społecznościowe
• duże, ogólnopolskie portale internetowe.

Jak szukać pracy w Internecie?

Szukanie pracy przez Internet daje możliwość wysyłania dużej ilości zgłoszeń, w bardzo krótkim czasie. Takie działanie znacznie ułatwia nam życie. Aby znaleźć posadę marzeń, nie wystarczy tylko siedzieć i patrzeć w monitor, trzeba działać. Po pierwsze, powinniśmy odpowiedzieć na jak największą liczbę ogłoszeń (ale nie na wszystkie). Po drugie, musimy brać czynny udział w dyskusjach internetowych oraz rozbudowywać sieć kontaktów biznesowych.

Curriculum Vitae

Curriculum Vitae (CV) to nieodłączny element procesu rekrutacyjnego. Prawidłowo zbudowany życiorys, daje możliwość znalezienia wymarzonej pracy oraz stawia kandydata w lepszym świetle.

Budowa Curriculum Vitae (czyli elementy wchodzące w skład profesjonalnego CV)

• dane osobowe (umieszczane w lewym górnym rogu),
• wykształcenie (czyli informacje dotyczące ukończonych szkół bądź studiów wyższych),
• doświadczenie (tj. Twoja historia zatrudnienia),
• umiejętności,
• zainteresowania (istotne jest, aby zainteresowania miały wiele wspólnego z przyszłą pracą),
• zdjęcie,
• zgoda na przetwarzanie danych osobowych, np. „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych osobowych, Dz. Ust. Nr 133, poz. 833)”; formułki mogą przybierać różne formy.

Pamiętaj, że…

1). Rzetelnie skonstruowane CV nie powinno przekraczać jednej strony formatu A4.

2). Konstruując życiorys, zawsze bądź prawdomówny (pod żadnym pozorem nie należy podawać nieprawdziwych informacji).

3). CV to doskonale miejsce do zaprezentowania dodatkowych umiejętności (takich jak: obsługa programów komputerowych, prawo jazdy, języki obce itp.).

4). Curriculum Vitae (aby mogło zainteresować potencjalnego chlebodawcę) musi być zwięzłe, rzeczowe oraz pozbawione błędów (zarówno tych ortograficznych, jak i stylistycznych).

Uwaga!

Profesjonalne napisanie CV bądź listu motywacyjnego wymaga zaangażowania. Istotne jest, aby unikać kopiowania treści oraz korzystania z tzw. szablonów. Wartym podkreślenia jest fakt, że większość firm dysponuje specjalnym programem komputerowym, dzięki któremu istnieje możliwość sprawdzenia dokumentów (a właściwie ich treści) pod kątem unikalności. Wysyłając dokumenty aplikacyjne, bardzo często popełniamy jeden zasadniczy błąd, mianowicie – powielamy treść CV oraz LM.

Pamiętajmy!

Raz zbudowany dokument nie może służyć nam przez lata.

Netykieta (czyli co mówi nam Savoir – vivre?)

Savoir – vivre (czyli „Sztuka życia”) mówi głównie o tym, w jaki sposób należy podchodzić do poszczególnych sfer życia. Internet rządzi się swoimi prawami, jednak i w tym przypadku – należy zachować dobre maniery. Jeśli kandydat zamierza aplikować na wybrane stanowisko pracy, musi mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii.

Oto i one:

1). Adres e – mail.

Korespondując z ewentualnym pracodawcą, kandydat powinien korzystać z formalnego adresu e – mail (imię.nazwisko@końcówka).

Uwaga!

Niedopuszczalne jest stosowanie dziwnych, nierzadko kuriozalnych przydomków/pseudonimów (typu: „laleczka”, „różyczka” bądź „koteczek”).

Aplikując na wybrane stanowisko, pretendent zobowiązany jest do zachowania kilku zasad:

– po pierwsze, nie może wysyłać wiadomości bez tematu oraz treści,
– po drugie, nie powinien dostarczać pracodawcy pustych wiadomości.

2). CV oraz list motywacyjny.

Curriculum Vitae oraz list motywacyjny należy wysyłać w formie załączników (nie zaleca się wklejania ich do treści maila).

3). Zdjęcie.

Jeśli pracodawca poprosi o dostarczenie zdjęcia, kandydat może wkleić je do CV bądź załączyć jako oddzielny plik. Zdjęcie powinno być identyczne jak to, które znajduje się w legitymacji kandydata.

4). Inne dokumenty.

Kandydat nie powinien (na własną rękę) wysyłać referencji oraz skanów dyplomów/dowodu osobistego. Może to zrobić tylko wówczas, gdy pracodawca go o to poprosi.

Internet daje nam nieograniczone pole do działania. Mając dostęp do sieci, możemy:

• poszukiwać zatrudnienia,
• pracować przez Internet,
• wysyłać dokumenty aplikacyjne,
• dowiedzieć się jak zbudować profesjonalne CV/napisać list motywacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here