Anglia jest w dalszym ciągu popularnym kierunkiem emigracji wśród Polaków, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich kroków, jakie należy podjąć przed wybraniem się do obcego kraju. Niezależnie od tego, czy powodem wyjazdu jest potrzeba poprawy sytuacji materialnej, czy chęć poznania innej kultury, pewne przygotowania są niezbędne w celu uniknięcia problemów po przybyciu na miejsce. Jeśli język angielski nie jest nasza mocną stroną, warto zadbać o podniesienie poziomu swoich umiejętność lub przynajmniej o znajomość podstawowych zwrotów.
Ostatnie przygotowania przed wyjazdem
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jeszcze przed wyjazdem, jest upewnienie się, że nie mamy już żadnych zobowiązań, np. spraw urzędowych, które mogłyby nas zmusić do nagłego powrotu. Należy też zadbać o zakończenie wszelkich umów i abonamentów na usługi, z których korzystać już nie będziemy, a które mogą narazić nas na niepotrzebne koszty.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich
Jeśli przed wyjazdem opłacaliśmy składki, możemy zadbać o wydanie nam Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta gwarantuje nam dostęp do bezpłatnej opieki medycznej za granicą, choć jej dokładny zakres może różnić się od tego znanego nam w kraju. Nie będzie również obejmować leczenia planowanego. Jeśli jednak w chwili wyjazdu nie mamy pewności, jak szybko uda nam się znaleźć pracę, warto zainwestować w odpowiednią polisę. Jako że niespodziewana choroba może nam się przydarzyć w każdej chwili, zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne w UK może nam zaoszczędzić wielu problemów.
Mieszkanie
Po przyjeździe do Anglii ważne jest znalezienie mieszkania. Jest to istotne nie tylko z oczywistych względów posiadania dachu nad głową, ale również po to by uzyskać potwierdzenie adresu zamieszkania. Takie potwierdzenie nie ma z góry ustalonej formy, może to być rachunek na nasze nazwisko, pismo urzędowe skierowane na nasz adres, a w niektórych wypadkach wystarczy sama umowa najmu. Jest ono jednak niezbędne i będzie od nas wymagane przy załatwianiu praktycznie każdej sprawy w jakimkolwiek urzędzie, ale też u lekarza czy przy podejmowaniu pracy.
Numer ubezpieczenia
Podjęcie pracy jest niemożliwe bez National Insurance Number (NiN) dlatego zdobycie go jest podstawą niezbędną do rozpoczęcia życia w UK. W celu uzyskania numeru należy umówić się na spotkanie w odpowiednim Jobcentre, czyli lokalnym oddziale urzędu pracy. Po złożeniu wniosku, otrzymamy potwierdzenie o rozpoczęciu procesu nadawania NiN, który jest podstawą pozwalającą pracodawcy na podpisanie z nami umowy.
Konto w banku
Posiadanie konta w banku jest w Anglii niezbędne, jako że wypłacanie wynagrodzeń w gotówce raczej nie jest praktykowane. Jeśli chodzi o zakładanie konta, sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce. W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie daty spotkania, zazwyczaj na wyznaczony termin trzeba będzie poczekać kilka dni. Następnie, już w czasie wizyty w placówce, zostaniemy poproszeni przez pracownika banku o przedstawienie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy. Z reguły jest to dowód tożsamości (najlepiej paszport) oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania. W zależności od banku proces zakładania konta może się różnić, dlatego warto zapytać o tę kwestię w trakcie umawiania spotkania.
Prawo jazdy
Jeśli posiadamy polskie prawo jazdy, dobrym pomysłem może być jego wymiana na angielski odpowiednik, ponieważ w UK prawem jazdy można legitymować się na przykład w bankach czy w urzędach. W celu wymiany należy udać się do placówki pocztowej z naszym obecnym prawem jazdy oraz innym dokumentem pozwalającym na potwierdzenie tożsamości. Tam wypełniamy odpowiedni formularz, do którego dołączamy aktualną fotografię we właściwym rozmiarze. Koszt całego procesu powinien wynieść ok. £50.
Poznaj okolicę
Przeprowadzka w nowe miejsce zawsze wiąże się ze stresem, dlatego istotne jest, by jak najszybciej zapoznać się ze swoją nową okolicą. Warto też zasięgnąć informacji o tym, jak działa lokalna komunikacja miejska. Uczucie zagubienia będzie stopniowo znikać, gdy będziemy już wiedzieć jak dotrzeć do urzędu, lekarza czy na policję. Żadna ilość przygotowań nie zagwarantuje, że nic nas nie zaskoczy, ale pozytywne nastawienie i dobre rozeznanie w niezbędnych kwestiach będą nieocenione w rozpoczynaniu życia w nowym miejscu.