Rozliczenie PIT online

Przełom stycznia i lutego to okres, kiedy wielu przedsiębiorców przygotowuje się do złożenia deklaracji podatkowej. Coraz więcej osób stara się bowiem złożyć je możliwie wcześnie, aby nie stresować się w ostatnich dniach kwietnia. Co prawda dzięki możliwości przygotowania i wysłania PIT-36 online cała procedura znacznie się uprościła, o tyle nie oznacza to, że do tematu rozliczenia można podejść 30 kwietnia 2020 roku.

  1. Rozliczenie firmy w PIT – jak wygląda?
  2. Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczenie firmy w PIT – jak wygląda?

PIT-36, a więc ten formularz podatkowy, który przygotowany jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, znacznie różni się od tradycyjnego PITu dla podatników pracujących w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Druk PIT 36 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób uzyskujących dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczanej według progów podatkowych 18 i 32%. Składają je również osoby, które uzyskiwały przychód z wynajmu, podnajmu lub dzierżawy, przychód uzyskiwały za granicą lub też na podstawie prowadzenia specjalnych działów produkcji rolnej. PIT-36 składają ponadto osoby, które prowadziły nierejestrowaną działalność, z której zyski nie przekraczały połowy minimalnego wynagrodzenia, jak również ci, którzy powinni dokonać doliczeń związanych z kredytem podatkowym. W końcu PIT-36 służy do rozliczenia przychodów ze źródeł, które nie wymagały odprowadzenia składek. PIT-36 nie obowiązuje natomiast większości rolników, osób rozliczających się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany, a także tych, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy. PIT-36 mimo że znacznie różni się od innych formularzy podatkowych również można wypełnić online z pomocą specjalnego programu do rozliczeń. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą o małych lub średnich dochodach. Bardzo często tego typu przedsiębiorcy zajmują się również sprawami księgowymi i pomoc, jaką jest program do rozliczenia PIT-36, okazuje się dla nich bezcenna.

Jak rozliczyć PIT online?

Aby rozliczyć PIT-36 przez Internet, wystarczy skrupulatnie odpowiadać na pytania kreatora deklaracji. Rozliczenie PIT online zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż samodzielne wypełnianie wszystkich pól. Na podstawie wprowadzonych przez podatnika informacji, program wylicza wysokość zobowiązań podatkowych. Nie trzeba tego więc już robić samodzielnie. Wystarczy podać kwotę przychodów, ponadto wysokości składek i ewentualnych ulg lub odliczeń. Następnie druk PIT-36 wystarczy podpisać. W tym celu potrzebna będzie kwota dochodu za rok 2018, którą należy wziąć z poprzedniego rozliczenia. Po podaniu tych danych gotową deklarację wystarczy wysłać elektronicznie do urzędu. Koniecznie należy zachować UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, które stanowi gwarancję dostarczenia rozliczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here