Twój e-PIT, jak nie popełnić błędów

Twój e-PIT ma być nowoczesnym rozwiązaniem dla podatników, które ułatwi pracę. Za pomocą dwóch kliknięć, podatnicy będą mogli spełnić swoje zobowiązania rocznego zeznania podatkowego. Część osób w ogóle będzie mogła zapomnieć, o konieczności wypełniania i składania PIT. Jakie nowości przewiduje więc Twój e-PIT? Jakie są najważniejsze kryteria zakwalifikowania się do programu? I co najważniejsze – jak nie popełnić błędów w nowych usługach?

Twój e-PIT warunki i kwalifikacje

Po pierwsze warto zaznaczyć, że od 2019 roku rusza nowa usługa Twój e-PIT, a jej wprowadzenie zostało podzielone na pewne etapy. Ze względów technicznych, Krajowa Administracja Podatkowa udostępnia możliwość takiego rozliczenia dla konkretnych grup podatników. Najpierw z nowości będą mogli skorzystać podatnicy, rozliczający się w ramach dwóch formularzy podatkowych PIT-37 i PIT-38. Kolejne grupy, takie jak np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, najprawdopodobniej również będą mogły skorzystać z opcji Twój e-PIT, ale dopiero w 2020 roku. Pierwszym kryterium kwalifikującym jest więc określenie, czy dany podatnik może rozliczać się na PIT-37 i PIT-38.

Najważniejsze druki – PIT-37 i PIT-38

W tym miejscu dla przypomnienia warto zaznaczyć, jakie grupy podmiotów będą mogły skorzystać z Twój e-PIT:

  • PIT-37 – służy przede wszystkim podmiotom, które rozliczają się za pośrednictwem płatników (oni deklarują odpowiednio wynagrodzenia i zarobki tych osób). Będą to przede wszystkim osoby zatrudnione w ramach umów o pracę (pracownicy), oraz zleceniobiorcy (umowy zlecenie). Jeżeli z tytułu jakiś umów podatnik musi rozliczać się samodzielnie, najprawdopodobniej nie będzie mógł skorzystać z PIT-37;
  • PIT-38 – jest drukiem z założenia wykorzystywanym do deklarowania opłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów.

Rozliczenia wspólnie z małżonkiem i przez programy

Twój e-PIT nie wyłącza możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Oznacza to w skrócie, że pary mogą rozliczać się nadal wspólnie, tym razem korzystając z nowej usługi Twój e-PIT. Należy jednak pamiętać, aby obie osoby podlegały kryteriom kwalifikującym do możliwości skorzystania z usługi. Oznacza to, np. że obie muszą rozliczać się na PIT-37 lub PIT-38. W przypadku, jeżeli np. jeden z małżonków musi rozliczyć się na PIT-36 – będzie to niemożliwe.

Warto również rozwiać wątpliwości dotyczące możliwości korzystania z specjalnych programów do rozliczania PIT. Większość rekomendowanych usługodawców już zapewnia, że jeżeli usługa Twój e-PIT ruszy w 2019 roku, będą oni udostępniać możliwość skorzystania z niej w swoich programach. Jeżeli więc podatnik jest przyzwyczajony do rozliczania PIT za pomocą swojego programu księgowego, warto sprawdzić czy będzie on udostępniał możliwość skorzystania z Twój e-PIT.

Podsumowanie i rekomendacje

Twój e-PIT może być kolejną pozytywną rewolucją w rozwoju elektronicznych deklaracji podatkowych. Podobnie jak wcześniej wstępnie wypełniona deklaracja (Wstępnie Wypełnione Zeznanie Podatkowe – PFR), ma eliminować błędy popełniane przy przepisywaniu danych z dokumentów źródłowych. Nowa usługa zyskała już zainteresowanie wielu podatników, zatem  warto sumiennie zapoznać się z jej zasadami i warunkami korzystania. Należy bowiem pamiętać, że Twój e-PIT to ułatwienie, aczkolwiek nadal sprawa dotyczy obowiązków określonych prawnie, toteż nie należy podchodzić do nich zbyt lekko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here