Z roku na rok zainteresowanie czytaniem tradycyjnych książek maleje, ale z drugiej strony coraz więcej osób sięga przy tym po e-czytniki, dzięki którym możemy przeczytać wybraną przez nas książkę w formie elektronicznej. Największym powodzeniem cieszą cię czytniki Kindle, na jakie modele warto więc zwrócić uwagę?

Czy istnieją jakieś różnice między konkretnymi modelami?

Mając na uwadze zakup czytnika Kindle warto wiedzieć jakie cechy wspólne posiadają wszystkie modele, by ewentualnie nie przepłacić:

  • W każdym z nich ekran jest tej samej wielkości, różnią się jedynie rozdzielczością oraz oświetleniem.
  • Tradycyjne modele posiadają ekran dotykowy, najnowsza wersja – Kindle Voyage posiada ciśnieniowe klawisze.
  • Czytniki charakteryzują się jednym oprogramowaniem, dzięki czemu obsługa jest bardzo podobna: wygodny spis treści, możliwość przekartkowywania książki, informacja o czasie do końca rozdziału.
  • Wszystkie modele posiadają łącze WiFi, dzięki któremu możemy przesyłać książki mailem lub korzystać z przydatnych serwisów, na przykład Instapaper.
  • Każdy z nich ma mocną baterię, która wytrzyma nawet kilka tygodni. Choć specyfikacja dla każdego modelu określa ten czas inaczej to w praktyce wychodzi na to samo.
  • Posiadają zwykłą i intuicyjną przeglądarkę internetową, która oparta jest na silniku WebKit.
  • Modele, które są sprzedawane w naszym kraju od 2014 roku posiadają 4 GB pamięci, co daje nam około 3 GB na pliki oraz minimum 5 GB w chmurze Amazonu, dzięki czemu nie musimy przechowywać książek na urządzeniu.
  • Każda wersja czytnika Kindle ma możliwość podstawowej pracy z tekstem, między innymi: podkreślanie fragmentów, dodawanie i eksportowanie notatek oraz korzystanie ze słowników.

Czytnik Kindle 7

Przyglądając się każdej wersji z bliska zacznijmy od Kindle 7 – znajduje się na rynku od października 2014 roku, posiada ekran dotykowy o rozdzielczości 800 x 600, dzięki czemu można korzystać z niego przy mocnym słońcu lub lampce biurowej oraz nocnej.

Tutaj ekran dotykowy jest oparty na podczerwieni, możemy więc używać go na przykład w rękawiczkach. Jest to pierwszy podstawowy model, który posiada 3 GB miejsca na pliki. Jest urządzeniem lekkim – waży mniej niż 200 gram.

Kindle 7 określany jest jako solidne urządzenie, dobre dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z czytnikami. Wersja ta kosztuje około 300 złotych.

Kindle Paperwhite 2

Jeden z lepszych modeli czytników Amazonu, posiada ulepszony ekran z rozdzielczością HD: 1024 x 758, dzięki czemu mamy do czynienia z bardzo wyraźną czcionką. Model Paperwhite 2 posiada także wbudowane oświetlenie, dzięki któremu możemy korzystać z czytnika również w gorszych warunkach, dodatkowo ekran nie męczy aż tak oczu w porównaniu z LCD.

Urządzenie to ma funkcję automatycznego wybudzania przy korzystaniu z oryginalnej okładki lub wielu zamienników. Możemy nabyć je za cenę około 500 złotych, otrzymując w zamian ulepszoną wersję i świetny ekran.

Kindle Paperwhite 3

Nowszy model różni się od poprzednika jeszcze lepszym ekranem: 1440 x 1080, jego gęstość wynosi 300 ppi, gdzie Paperwhite 2 posiada gęstość 212 ppi – tym samym uznawany jest za najostrzejszy czytnik na rynku.

Na ekranie nie są już widoczne żadne piksele, czcionki są gładkie jak na papierze. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to nie różnią się one zbytnio od poprzedniego modelu, w kwestii oprogramowania wystąpiły jedynie nieznaczne zmiany.

Kindle Paperwhite 3 uznawany jest za najlepszy czytnik Amazonu, biorąc pod uwagę stosunek możliwości do ceny. Z tego modelu będą bardzo zadowoleni stali użytkownicy czytników, którzy czytają w każdych warunkach oświetleniowych. Model ten kosztuje około 550 złotych.

Kindle Voyage

Model ten sprzedawany jest od listopada 2014 roku, możemy już nabyć go także w naszym kraju. Posiada ten sam ekran, co Paperwhite 3, choć i tutaj reklamowany jest on jako najostrzejszy ekran świata.

Posiada jednak kilka cech, które wyróżnia go na tle swoich poprzedników, przede wszystkim są to przyciski ciśnieniowe – dzięki nim możemy obsługiwać nasz czytnik bez konieczności dotykania ekranu i rękawiczek.

Kindle Voyage daje nam możliwość dostosowania automatycznego wbudowanego światełka, nie posiada także ramki charakterystycznej dla poprzednich modeli – tutaj ramka jest na równi z ekranem.

Model ten jest najlżejszym i najcieńszym z możliwych: waży zaledwie 180gram, a jego grubość wynosi 7,6 milimetra. Obudowa wykonana jest z magnezowego stopu, co czyni ją niezwykle trwałą i solidną.

Czytnik polecany jest doświadczonym i wymagającym czytelnikom, którzy preferują najwyższej jakości sprzęt. Kindle Voyage daje nam najlepszy ekran, a co za tym idzie – najwyższą jakość tekstu, jest on jednak uznawany przez Amazon jako model „premium”, co wiąże się z dodatkowymi kosztami w przypadku chęci korzystania z dodatkowych funkcji. Trzeba jednak przyznać, że jest zdecydowanie droższy od poprzedników – kosztuje około 1300 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here