Czy zdarza nam się widywać jeszcze telewizory kineskopowe? Bardzo rzadko, ponieważ ich miejsce zajęły nowoczesne, płaskie telewizory. Nie ma co się dziwić – wyglądają o wiele bardziej estetycznie, zajmują mniej miejsca, a także dają nam o wiele więcej możliwości. Decydując się jednak na zakup zaczynamy mieć mnóstwo pytań. Czym więc kierować się przy jego wyborze?

Rodzaje płaskich telewizorów

Możemy wyróżnić następujące typy:

  • Telewizory LCD – ekran składa się z pikseli, które mają kształt kwadratów lub prostokątów. Nie emitują one własnego światła – niezbędne jest podświetlenie. Za ekranem znajdują się lampy świecące światłem niemal białym na płaską, wielowarstwową strukturę, która składa się ze specjalistycznych filtrów, ciekłych kryształów, a także kolorowej mozaiki. Tutaj mamy do czynienia z następującym procesem: filtry odpowiednio przygotowują światło, które musi przejść przez kolorową mozaikę, a następnie natrafia na ciekły kryształ, by dać możliwość zmiany jasności każdego z pikseli, by otrzymać pożądany obraz.
  • Telewizory plazmowe – swój debiut miały już w latach 90-tych ubiegłego wieku, tutaj mamy do czynienia z emitowaniem własnego światła. Telewizory plazmowe działają na zasadzie miniaturowych fluorescencyjnych lamp, które świecą w 3 podstawowych kolorach RGB, co wywołuje zjawisko nazwane „plazmą”. Niestety często możemy tu spotkać się z powstającymi na ekranie wypaleniami, z którymi nic już nie możemy zrobić. Nastąpiła oczywiście walka z tym zjawiskiem poprzez delikatne, niewidzialne dla człowieka przesuwanie obrazu.
  • Telewizory LED – tutaj ekran jest podświetlany dzięki półprzewodnikowym diodom elektroluminescencyjnym, dzięki czemu otrzymujemy bardzo wyraźny obraz, a także świetne odwzorowanie barw, co daje niezwykle realistyczny efekt. Możemy także spodziewać się wysokiej stabilności obrazu. Niektóre modele telewizorów LED są niezwykle lekkie oraz cienkie, należy oczekiwać również w tym przypadku mniejszego zużycia energii elektrycznej, a także lepszej trwałości sprzętu.
  • Telewizory 3D – Bez względu na rodzaj wykorzystanej technologii wszystkie telewizory trójwymiarowe posiadają wspólną zasadę: każde oko odbiera inny obraz, natomiast mózg porównuje je oraz łączy w całość. Sposób odbierania, który jest najprostszy i najbardziej popularny to okulary, gdzie szkła pełnią rolę filtra.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W telewizorze najważniejszy jest obraz oraz dźwięk, zacznijmy więc od wielkości ekranu. Dobieramy ją według własnych potrzeb, większość z nas dąży do jak największego ekranu, jednak musimy też wziąć pod uwagę ilość miejsca, którą posiadamy na nasz telewizor, nie zawsze bowiem duży sprzęt będzie wyglądał estetycznie w miejscu, w które został „wciśnięty”.

Rozmiar ekranu podawany jest w calach, telewizory LCD mogą osiągnąć nawet 84 cali, plazmowe do 150 cali, a telewizory LED – do 65 cali. Wielkość ekranu z pewnością określa komfort podczas oglądania telewizji, dobrze zatem wybrać jego ekran do wielkości naszego pokoju.

Co więcej, istnieją pewne odległości, które mówią nam jak daleko powinniśmy siedzieć od telewizora. Jest to bardzo proste do obliczenia: stawiamy przecinek pomiędzy dwoma cyframi, które określają wielkość ekranu w calach, na przykład mając telewizor 40 cali powinniśmy znajdować się w odległości 4,0 metra od niego. Inna odległość może spowodować zmęczenie, ból głowy i problemy ze wzrokiem.

Kolejnym istotnym parametrem jest rozdzielczość matrycy, określa ona liczbę pikseli obrazu, które wyświetla ekran telewizora. Pierwsza z nich mówi o ilości pikseli w pionie, druga – w poziomie. Jeśli zatem mamy do czynienia z rozdzielczością 1920×1080 wiemy, że ekran wyświetla 1920 pikseli w pionie i 1080 pikseli w poziomie. Dzięki większej rozdzielczości możemy uzyskać bardziej wyraźny obraz, dlatego tak ważne jest, aby parametr ten był dosyć wysoki.

Obecnie bardzo popularna technologia to telewizja HD, czyli High Definition. Wykorzystuje ona transmisję cyfrową, co daje nam bardzo dobrej jakości obraz, który jest wyraźny i nie posiada żadnych zniekształceń. Możemy też spotkać się z takimi określeniami, jak Full HD lub HD Ready – w tym przypadku chodzi o przystosowanie do wyświetlania obrazu w standardzie HD, dając nam maksymalną ilość szczegółów oraz kolorów, które nadawane są w systemie HDTV.

Istotny jest także kontrast, który ma bardzo duży wpływ na jakość oglądanego przez nas obrazu. Określa on różnicę pomiędzy bielą oraz czernią. Jeśli współczynnik kontrastu będzie wyższy tym głębsze czernie i jaśniejsze biele otrzymamy, mówiąc prościej – wyraźniejszy obraz. W telewizorach mamy do czynienia z kontrastem dynamicznym, który ustawiamy w taki sposób, by wynik był jak najwyższy, oraz z kontrastem statycznym, którego nie trzeba regulować i jest o wiele bardziej dokładny. Plazmy charakteryzują się o wiele lepszym współczynnikiem kontrastu, niż telewizory LCD, jednak to telewizory LED posiadają najlepszy kontrast.

Ceny telewizorów

Płaskie telewizory nie muszą być już wcale takie drogie, choć gdy zależy nam naprawdę na dobrych parametrach musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. W rzeczywistości zależne jest wszystko od zastosowanej technologii: telewizory LCD kosztują od 400 do 50 000 złotych, plazmowe od 1300 – ponad 200 000 złotych, a LED-owe od 400 do ponad 20 000 złotych. Możemy także zdecydować się na telewizor 3D, który kosztuje od 1500 do ponad 300 000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here