Zmniejszamy zdjęcia

Mania robienia zdjęć wszystkim i wszystkiemu ogarnęła sporą część naszego społeczeństwa i nie dotyczy to tylko młodszego pokolenia. Coraz częściej za fotografowanie biorą się ludzie starsi, którzy w robieniu zdjęć widza szansę na nowe hobby i ciekawe spędzanie wolnego czasu. Ludzie nie rozstają się z smartfonami, strzelając popularne „fotki” przy każdej nadarzającej się okazji i dzieląc się nimi na portalach społecznościowych. Popularne stało się też używanie znacznie lepszego sprzętu w postaci aparatów fotograficznych. Wiadomo, zdjęcia zrobione za pomocą aparatu z lepszymi parametrami, będą wyraźniejsze, a możliwość użycia dużego zoomu optycznego pozwala na przygotowanie ładnych zbliżeń lub fotografowanie odległych obiektów. Użytkownicy aparatów specjalizują się w rożnych kategoriach fotografii. Jedni robią zdjęcia kwiatom, inni ludziom, jeszcze inni upodobali sobie fotografię krajobrazową. Zdjęcia te mają jednak bardzo dużą pojemność i zajmują sporo miejsca na dysku. Warto zastanowić się jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg, gdyż pojawia się problem, gdy takie obrazy, z których jesteśmy dumni, chcemy zacząć udostępniać w Internecie lub wysłać za pomocą wiadomości e-mail. Ich duża pojemność sprawia, że ładują się bardzo długo, w przypadku wolnego połączenia internetowego mogą znacznie spowolnić pracę komputera.
Duże zdjęcia zmniejszają też atrakcyjność blogów, gdyż część czytelników rezygnuje z wejścia w nowy post, gdy ten nie chce się załadować w kilka sekund.
Co zrobić w takiej nieprzyjemnej dla nas sytuacji? Konieczne wydaje się zmniejszenie zdjęcia do rozmiaru pozwalającego na szybki przesył.
Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg ?
W Internecie można znaleźć sporo bardzo przydatnych aplikacji do obróbki zdjęć, mających wśród wielu funkcji także możliwość skompresowania zdjęcia, czyli zmniejszenia go bez uszczerbku na jakości. Takie skompresowane zdjęcie będzie „lżejsze” przynajmniej o połowę, a czasem znacznie bardziej.
Programy te dają także możliwość przycięcia fotografii i odpowiednie wykadrowanie jej, poprawienie kolorów, wyostrzenie, a nawet doświetlenie. Można za ich pomocą stworzyć także historyjkę z dymkami lub zdjęcie w ozdobnej ramce.

bezpresji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here