kolorowe tulipany

Większość kwiatów wiosennych to rośliny cebulowe. Są ładne, atrakcyjne i wschodzą bardzo wcześnie, kiedy zrobi się chociaż odrobinę cieplej. Jeśli chcesz się cieszyć kolorowym ogrodem na samym początku wiosny, skuś się na cebulki szafirków, krokusów, żonkili i tulipanów. Sadzi się je jesienią, ponieważ po zimowym okresie spoczynku w glebie najpiękniej kwitną.

Sadzenie cebulek kwiatowych – najlepszy termin

Jesienią każdy sklep ogrodniczy aż pęka w szwach od różnych rodzajów cebulek kwiatowych. Żonkile, krokusy, szafirki o różnych kolorach, a do tego setki odmian tulipanów, wysokich czosnków i obłędnie pachnących hiacyntów – wybór masz naprawdę ogromny. Wszystkie te rośliny rosną wczesną wiosną i są naprawdę bardzo atrakcyjne. I wszystkie powinny być sadzone jesienią.

Wiosna jest zazwyczaj bardzo intensywna i krótka, więc rośliny cebulowe nie mają za wiele czasu na to, by zakwitnąć, wytworzyć liście i korzenie. Latem jest dla nich za gorąco i zahamowują w tym czasie wegetację. Dlatego sadzi się je jesienią, by jeszcze przed nadejściem mrozów zdążyły wytworzyć korzenie i zadomowić się w nowym miejscu. Najlepszym terminem sadzenia cebulek kwiatów wiosennych jest przełom września i października. To wystarczająco dużo czasu, by rośliny przyjęły się na rabacie, ale nie zdążą się rozwinąć zanim nadejdzie zima.

Jak sadzić cebulki kwiatowe

Sadzenie cebulek kwiatowych nie jest trudne, a uprawa kwiatów także nie wymaga szczególnych umiejętności. Najważniejsze jest to, by wybrać odpowiednie cebulki kwiatów i dobrać dla nich dobre miejsce. W sklepie ogrodniczym warto sprawdzić, czy powierzchnia cebul jest zdrowa i gładka, nie powinno być widać żadnych wypuszczonych liści, ale mogą mieć rozwinięte korzenie.

Roślinki cebulowe sadzi się w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, ponieważ tak najpiękniej wyglądają. Wybiera się dla nich dobrze nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione przejściowo, miejsce, następnie trzeba dobrze przygotować podłoże. Ziemię warto wzmocnić kompostem lub granulowanym nawozem mineralnym, który trzeba wmieszać w wierzchnią warstwę.

Cebulki należy wsadzić na głębokość 3 razy większą niż ich długość – im większa cebula, tym głębiej. Należy przykryć je warstwą gleby, a następnie przysypać liśćmi lub pokryć gałęziami drzew iglastych, by nie przemarzły przez zimę. Warto zasadzić je w specjalnych koszyczkach, wtedy masz pewność, że nie padną łupem nornic, tylko utrzymają się aż do wiosny, by pięknie rozkwitnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here