garaż

Jeśli zastanawiasz się nad nowym garażem, to musisz wiedzieć, że dostępnych opcji na rynku budowlanym jest o wiele więcej niż typowa konstrukcja z cegły lub betonu. Wybór materiału na Twój wymarzony garaż jest szczególnie ważny, jeśli planujesz spędzić w nim trochę więcej czasu, na przykład majstrując przy samochodach i rowerach lub pracując nad własnymi projektami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze przyjrzyj się drewnianym garażom.

Jeśli Twój drogocenny samochód, który kupiłeś za kilkanaście swoich wypłat jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko pojazdem – może w Twoich oczach jest częścią rodziny? – to warto jest stworzyć dla niego odpowiednią i bezpieczną przestrzeń. Równie ważnym aspektem jest to, aby taka przestrzeń nie służyła tylko do przechowywania samochodu, ale również jako składzik dla rzadziej używanych przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem jest garaż drewniany, który sprawdzi się idealnie w każdej roli. Dlaczego garaż z drewna to doskonały wybór? Oto kilka faktów na temat garaży drewnianych, które sprawią, że będziesz chciał mieć jeden dla siebie.

Dlaczego warto wybrać drewno na garaż?

Zakup garażu drewnianego to długoterminowa inwestycja, dlatego przed jej ostatecznym podjęciem ważne jest, aby mieć do dyspozycji wszystkie fakty. Drewno jest surowcem naturalnym i jedynym prawdziwie zrównoważonym materiałem budowlanym na świecie. Budynki drewniane są solidne, wolne od kondensacji, atrakcyjne dla oka i są idealnym miejscem do przechowywania cennych przedmiotów – w szczególności samochodów. Prawda jest taka, że garaże drewniane są regularnie kupowane przez entuzjastów klasycznych samochodów w całej Europie. Pod względem stosunku jakości do ceny nie mają żadnej konkurencji, ponieważ garaże drewniane są znacznie tańsze niż te o konstrukcji murowanej.

Czy dostanę to, czego naprawdę chcę?

Elastyczność i wszechstronność materiału, jakim jest drewno, sprawia, że niezwykle łatwo jest określić dokładny rozmiar i układ garażu drewnianego – taki, jaki tylko chcesz. Możesz wziąć standardowy projekt i dostosować go do indywidualnych potrzeb lub zaplanować cały projekt od podstaw. Często jest tak, że dostawcy konstrukcji drewnianych nie pobierają dodatkowych opłat za Twój kreatywny wkład. Natomiast, szeroki wybór modeli oferuje inspirację na temat tego, jak można stworzyć garaż drewniany swoich marzeń, w którym można przechowywać nie tylko samochód. Może być to garaż jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy, z zewnętrznym zadaszeniem na rower. Może być to nawet połączenie drewnianego garażu i przestrzeni biurowej. Ponadto, warto jest pamiętać, że masz możliwość zamontowania garażu przez wykwalifikowanych specjalistów lub możesz wybrać opcję zestawu do montażu na własną rękę – jeśli planujesz sam stworzyć osobistą, kreatywną przestrzeń do przechowywania samochodu.

Jaki jest koszt i czas budowy garażu drewnianego?

Ze względu na użyty materiał do budowy garaży drewnianych, ich cena jest niezwykle przystępna w porównaniu do garażu wykonanego z betonu lub cegły. Koszt garażu murowanego zwykle zaczyna się od 30 tysięcy złotych, natomiast ceny garażu drewnianego zaczynają się od 24 tysięcy złotych. Warto również wspomnieć, że budowa takiego rodzaju garażu jest niezwykle szybka, ponieważ nie wymagane są prace na mokro – jak w przypadku garaży betonowych. W pełni zainstalowany, drewniany garaż ma dobrą wartość w porównaniu z ceglaną lub betonową konstrukcją i można go zwykle zainstalować przy minimalnym bałaganie, hałasie i zakłóceniach w ciągu zaledwie kilku dni.

Czy garaż z drewna to trwała konstrukcja?

Solidny garaż drewniany jest niezwykle wytrzymałym i trwałym budynkiem. Najlepszymi gatunkami drewna na garaż są bez dwóch zdań sosna, modrzew, cedr lub świerk. Następnie, taki drewniany materiał jest poddawany procesowi suszenia w piecu, aby zapobiec przemieszczaniu się drewna, co zwiększa trwałość całej konstrukcji. Do budowy garażu zazwyczaj są używane kłody o grubości 45 mm lub 70 mm, co również ma wpływ na jego wytrzymałość i trwałość. Jeśli, jednak chcesz, aby Twój drewniany garaż przetrwał lata, to musisz pamiętać, że te budynki wymagają dobrej farby lub bejcy odpornej na warunki atmosferyczne, a następnie rutynowej konserwacji, aby mogły być użytkowane jak najdłużej. Dlatego, wszelką roślinność należy trzymać z dala od drewnianego garażu, a rynny należy regularnie czyścić, aby zapobiec zniszczeniom drewna przez wodę i szkodniki. Warto dodać, że dachówki bitumiczne, płytki z efektem łupka i gontów cedrowych, zazwyczaj wykorzystywane do tego rodzaju konstrukcji, są odporne na warunki atmosferyczne, trwałe i dobrze wyglądają. Garaż drewniany to jakość wykonania w połączeniu z naturalnymi właściwościami drewna.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę garażu drewnianego?

Ogólnie rzecz biorąc, jednokondygnacyjne garaże drewniane nie wymagają pozwolenia na budowę, jeśli mają mniej niż 4 metry wysokości. Ponadto, według nowelizacji Prawa Budowlanego, budynki wolnostojące, parterowe, należą do nich m.in. garaże drewniane, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Co ważne, łączna ich ilość na jednej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Garaże te mogą być budowane w ramach „dozwolonej zabudowy”, o ile znajdują się również 2 metry od granicy działki. Nie powinny też zajmować więcej niż 50% powierzchni ogrodu obok innych budynków gospodarczych. Warto jest również pamiętać, że garaż drewniany połączony z budynkiem mieszkalnym jest traktowany jako całość konstrukcji. W tym przypadku, nie może ona przekraczać 70 m2, inaczej będzie wymagane pozwolenie na budowę i zatwierdzenie przepisów budowlanych.

Czy garaż drewniany ładnie się prezentuje?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz drewnianego warsztatu, który subtelnie wtapia się w otoczenie, czy też wyjątkowego miejsca do przechowywania drogiego samochodu, bez wątpienia drewniany garaż jest atrakcyjnym dodatkiem do każdej nieruchomości. Taki garaż można zmodyfikować wedle własnych życzeń tak, aby pasował jak najbardziej do Twojego domu i ogrodu. Możesz zdecydować się na fabryczną obróbkę i pozostawić garaż w rustykalnym stylu lub możesz zastosować dowolną farbę i kolor, oraz wybrać styl, który będzie pasował do Twojej działki jak najlepiej. Garaż drewniany to atrakcyjny, tradycyjny budynek z dodatkowym potencjałem jako przestrzeń do przechowywania samochodu, przedmiotów lub jako miejsce do majsterkowania lub pracy. Taki budynek z pewnością uzupełni każdą nieruchomość o dodatkowe walory estetyczne i funkcjonalność.

Warto jest również wspomnieć, że zawsze możesz stworzyć drewniany garaż, który idealnie spełni Twoje potrzeby związane z przechowywaniem. Możesz wbudować półki, szafki na różnorodne przedmioty oraz okna z podwójnymi szybami, które rzucą dużo światła tam, gdzie go potrzebujesz. Najważniejsze jest to, aby myśleć nieszablonowo, jeśli chodzi o wybór garażu drewnianego. Wysokiej jakości, trwały garaż z drewna, zaprojektowany zgodnie z Twoimi dokładnymi specyfikacjami i potrzebami, będzie suchy, bezpieczny, wydajny i piękny. Po prostu idealne miejsce dla Ciebie i Twojego ulubionego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here