Płytki kuchenne

Płytki ceramiczne są bardzo popularnym wyborem do wielu pomieszczeń. Pozwalają na stworzenie ciekawego wnętrza, które jednocześnie będzie się odznaczało wysokimi walorami pod względem wytrzymałości. Sprawdźmy zatem, jakie są główne zalety płytek oraz czy warto wybierać spośród tak wielu różnych typów.

Zalety płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są znane nam od wielu wieków. Były wykorzystywane już w starożytności do ozdabiania, wykańczania i zabezpieczania powierzchni: zarówno ścian, jak i posadzek.

Dziś pełnią dokładnie te same funkcje. Wszystko dlatego, że doskonale sprawdzają się jako ochrona w miejscach, w których szybko mogą występować różnorodne zniszczenia. Płytki są przede wszystkim odporne na zadrapania i ścieranie, przez co nadają się na posadzki – również w takich miejscach, jak tarasy czy hole, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z piaskiem i wodą. Jednocześnie są wodoodporne, a co za tym idzie – mrozoodporne. Oznacza to, że nawet zimą doskonale radzą sobie z opadami i nie pękają.

Ostatnia ważna zaleta kafelków to łatwość ich utrzymania w czystości. Nie przyjmują zabrudzeń i mogą być bez problemu czyszczone za pomocą chemii domowej, bez żadnego uszczerbku na wyglądzie.

Płytki dedykowane do różnych pomieszczeń

Kafelki często są dedykowane do konkretnych pomieszczeń, na przykład łazienkowe, kuchenne albo tarasowe. W związku z tym możemy zastanawiać się, czy takie ich przeznaczenie jest związane z jakimiś specjalnymi właściwościami. Okazuje się, że tak. Przede wszystkim kafelki przeznaczone na taras czy balkon wykazują się jeszcze mniejszą nasiąkliwością niż jakiekolwiek inne. Są szczególnie odporne na mróz i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale znoszą warunki, w jakich się znajdują.

Jednocześnie jednak płytki przeznaczone do konkretnych miejsc są tak przygotowane, aby miały wygląd najbardziej do nich odpowiedni. Ich kolorystyka i wzornictwo odpowiadają tym, jakie zazwyczaj są wybierane do konkretnych pomieszczeń, w tym m.in. do kuchni i łazienki.

Płytki drewnopodobne do salonu

Szczególnym typem płytek są płytki drewnopodobne, które są przeznaczone do umieszczenia w salonie lub innym pokoju. Ich wygląd przywodzi na myśl drewno, a jako jego imitacja mają specyficzny, wydłużony kształt prostokąta. Stanowią ciekawą alternatywę dla desek i mogą być bardzo ciekawe pod względem stylizacyjnym.

Płytki na ściany i na podłogi

Mówiąc o różnych typach płytek ceramicznych nie możemy zapominać o ich ważnym podziale na płytki podłogowe i ścienne. Rozróżnienie to wpływa nie tylko na ich wygląd, kształt i sposób ozdobienia. Jest także bardzo istotne pod względem sposobu ich przygotowania.

Płytki podłogowe muszą być bowiem bezpieczne dla użytkowników. Dlatego ich powierzchnia rzadziej jest szkliwiona, a częściej przyjmuje matową formę. Z kolei płytki ścienne powinny przede wszystkim zapewniać elegancki i ciekawy wygląd pomieszczeniom. Dlatego też często są płytkami szkliwionymi. Jednocześnie ułatwia to ich zmywanie i pomaga w utrzymaniu ich pięknego wyglądu. Dodatkowo jako płytki ścienne możemy znaleźć intrygujące płytki 3D, które przyciągają spojrzenia pięknym blaskiem i refleksami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here