Sposoby na dobry sen

Jakie są sprawdzone sposoby na dobry sen? Co stres i melatonina mają wspólnego z zasypianiem?

Techniki relaksacyjne przed snem

Najczęstszą przyczyną problemów ze snem jest stres. To właśnie gonitwa myśli, przyspieszone bicie serca i ścisk w żołądku nie dają nam spać. Jak możemy sobie z tym poradzić? Zacznijmy od nauki relaksacji. Techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe pomagają szybko uspokoić emocje i wyciszyć umysł. Najlepiej wykonywać je tuż przed zaśnięciem, ale ich główną zaletą jest to, że możemy je praktykować zawsze i wszędzie, nawet w pracy.

Na czym polegają ćwiczenia oddechowe? Weźmy głęboki wdech, licząc w myślach do 3, wstrzymajmy go na kolejne 3 sekundy, a następnie wypuśćmy, licząc w myślach do 6. Na początek wystarczy 5 minut ćwiczeń, z czasem możemy je wydłużać.

Przed snem warto też praktykować jogę, trening autogenny, relaksację Jacobsona czy medytować.

Sypialnia – co warto zmienić?

Czasami za niespokojny sen lub problemy z zaśnięciem odpowiada atmosfera w sypialni. Zwłaszcza jesienią i zimą w sezonie grzewczym. Warto przed snem dobrze przewietrzyć sypialnię, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Optymalna temperatura do snu to 18-20 stopni C.

Możliwe, że w sypialni mamy sporo urządzeń elektronicznych pozostawionych w trybie stand by. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale czerwone światełko od telewizora i niebieskie światło bijące z ekranów TV, smartfonów i laptopów zaburzają produkcję melatoniny, a jest ona kluczowa w procesie zasypiania.

Melatonina na dobry sen

Kłopoty z zaśnięciem mogą wynikać z tego, że nasz organizm nie produkuje wystarczającej ilości melatoniny. Melatonina to tzw. hormon snu. Substancja ta występuje nie tylko u ludzi, ale także u innych ssaków. Odpowiada ona za regulację rytmu dobowego. To właśnie dzięki niej nasze ciało „wie”, kiedy ma spać. Rytm dobowy nie reguluje jedynie naszego snu, ale także pracę narządów wewnętrznych – od serca aż po wątrobę.

Oznacza to, że sen jest bezpośrednio sprzężony ze znacznie większą liczbą procesów zachodzących w naszym organizmie, niż moglibyśmy przypuszczać. Warto wspomnieć, że sprzyja on np. konsolidacji pamięci. Konkretnie mowa o kodowaniu najważniejszych informacji, które zdobyliśmy za dnia i których potrzebujemy w tzw. pamięci trwałej. Skoro więc melatonina to hormon snu, to czy warto skorzystać z preparatów, takich jak syntetyczna melatonina na sen?

Melatonina w kapsułkach

Sen wspiera odporność, wpływa korzystnie na masę ciała, na funkcje intelektualne, na nasz nastrój, a wreszcie na samo zachowanie, takie jak aktywność w ciągu dnia. Zatem przyjmowanie melatoniny w formie suplementu diety, takiego jak np. Miralo Sen, może przyczynić się pośrednio do lepszego samopoczucia, ponieważ skraca czas zasypiania i wspomaga nadejście snu. Syntetyczna melatonina działa tak samo jak hormon produkowany przez szyszynkę, dlatego można ją przyjmować niejako zastępczo. Decyzję o przyjmowaniu suplementów na sen warto skonsultować z lekarzem.

Źródła:

  1. Opracowanie własne
  2. Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits
  3. Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here