Ćwiczenia mięśni Kegla

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem głównie kobiet. W wielu przypadkach można jednak przeciwdziałać mu skutecznie lub doprowadzić do ustąpienia dolegliwości, regularnie ćwicząc mięśnie Kegla. Dowiedz się, co to są mięśnie Kegla i jak je należy wzmacniać.

Wiele pań słyszało o mięśniach Kegla, ale zwykle kojarzy się je z tematami dotyczącymi seksu i jakości doznań w czasie jego uprawiania. Jednak mięśnie Kegla pełnią inne, zdecydowanie ważniejsze funkcje. To one bowiem są odpowiedzialne za utrzymanie funkcji pęcherza moczowego na należytym poziomie. Ich osłabienie bywa podstawową przyczyną problemów ze szczelnością pęcherza. Pojawia się zatem najpierw wysiłkowe nietrzymanie moczu, które może przeobrazić się w permanentne dolegliwości.

Mięśnie Kegla – co o nich wiemy?

Mięśniami Kegla nazwano mięśnie dna macicy, które ułożone są warstwowo i mają postać prążkowanych włókien i więzadeł.  Położone są one pomiędzy kością łonową a guziczną, otaczając odbytnicę, cewkę moczową i pochwę u kobiet. Ich zadaniem, oprócz utrzymywania szczelności zwieracza cewki moczowej, jest także podparcie i utrzymywanie w odpowiedniej pozycji: pęcherza moczowego, odbytu, a u pań jeszcze macicy i pochwy.

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z faktu, że to właśnie mięśnie Kegla współdziałają aktywnie z mięśniami poprzecznymi brzucha i mięśniami głębokimi okolic kręgosłupa. Dzięki nim człowiek jest w stanie stabilizować centralną część ciała.

Gdy pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, jedną z najczęstszych przyczyn jest osłabienie siły mięśni Kegla. I choć wielu wydaje się to nieprawdopodobne, bo przecież siła tych mięśni porównywana jest do tej, z jaką zamykają się powieki oka, to jednak jest to faktem. Zatem pomimo że mięśni tych nie widać, należy je wzmacniać, stosując ćwiczenia opracowane przez lekarza Arnolda Kegla. Nazwa mięśni Kegla pochodzi właśnie od jego nazwiska.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Osłabienie mięśni Kegla prowadzi wprost do mimowolnego popuszczania moczu zwłaszcza w czasie nawet najdrobniejszych przejawów aktywności fizycznej lub fizjologicznej, takiej jak śmiech, kichanie czy kaszel. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest często wstępem do permanentnego nietrzymania moczu i w obu tych przypadkach ćwiczenia mięśni Kegla są bodaj najważniejszym elementem leczenia zachowawczego.

Aby skutecznie ćwiczyć mięśnie Kegla, najpierw trzeba je zlokalizować i dowiedzieć się, jak one działają. Wystarczy w czasie oddawania moczu na chwilę wstrzymać strumień. Jeśli taka próba się powiedzie, oznacza to, że mięśnie są sprawne. Warto jednak wiedzieć, że nie należy sprawdzać kondycji mięśni przy każdym oddawaniu moczu, bo zbyt częste wstrzymywanie strumienia może prowadzić do infekcji dróg moczowych. Trzeba też zaznaczyć, że próba powstrzymania moczu nie może angażować mięśni brzucha i pośladków. Jeśli jednak zadanie to nie zakończy się sukcesem należy natychmiast rozpocząć regularne ćwiczenia, które przywrócą sprawność mięśniom Kegla.

Ćwiczenia można wykonywać w każdej pozycji. Można się położyć wygodnie lub usiąść na fotelu. Osoby zaznajomione z ćwiczeniami Kegla potrafią robić to także w pozycji stojącej. Warto zacząć jednak od treningu w pozycji leżącej. Należy położyć się na plecach i wsunąć dłonie pod lędźwie. Następnie przyciskając dłonie ciałem, trzeba jednocześnie unieść biodra ku górze i zacisnąć mięśnie dna miednicy tak, jak przy powstrzymywaniu strumienia moczu. Kolejne ćwiczenie wykonuje się leżąc płasko na brzuchu. Trzeba kilkukrotnie starać się podwinąć biodra pod brzuch, nie odrywając wyprostowanych rąk i nóg od podłoża.

Ćwiczenia należy wykonywać 3 razy dziennie przez co najmniej 5 minut. Na pierwsze efekty przyjdzie jednak zaczekać kilka tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here