Z czego wykonać ścianę działową?

0
4525

Wewnątrz budynków, oprócz ścian nośnych pełniących najważniejszą funkcję konstrukcyjną, znajdują się również ściany działowe. Potocznie zwane ,,działówki” służą do rozdzielenia pomieszczeń. Nie przenoszą one obciążeń i nie są istotne ze względu na konstrukcję budynku. W odróżnieniu do ścian nośnych można je bez obaw burzyć, przemieszczać, stawiać. 

Ze względu na materiał ściana działowa może mieć różne właściwości. Można je podzielić, uwzględniając ich parametry, a także współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczną. Niektóre ścianki mogą zmieniać swoje położenie, choć dotyczy to niewielu przypadków (moduły do chowania, wysuwania). Takie rozwiązania stosuje się głównie w halach produkcyjnych, biurach, salonach handlowych, sklepach, salach konferencyjnych. 

Dzięki budowie ścian działowych można również tworzyć dodatkowe pomieszczenia w domu (np. małe gabinety, magazynki na rzeczy osobiste). Ścianki mogą oddzielać salon od jadalni, izolować otwarte kuchnie od pomieszczeń. W łazienkach mogą wydzielić przestrzeń do kąpieli, toaletę od reszty całego pomieszczenia.  

Z jakich materiałów można wykonać ścianę działową?

Ceramika

Do materiałów ceramicznych, z których tworzy się ściany działowe, zaliczyć można cegły dziurawki i pełne, klinkierowe i pustaki polaryzowane. Obecnie coraz częściej używa się cegieł dziurawek i pustaków ceramicznych. Są to materiały lżejsze, niż pełne cegły, zatem nie obciążają stropu. Nie tłumią jednak dźwięków, tak jak cegły pełne. Ciężkie i odporne na uszkodzenia, a także dobrze wyciszające dźwięki są ściany wykonane z ceramiki. Doskonale będą nadawały się do wieszania masywnych przedmiotów.

Keramzytobeton

Ściany wykonane z keramzytobetonu będą gromadzić ciepło i dobrze tłumić hałas. Mają one grubość od 9 do 12 cm.

Beton komórkowy

Ściany utworzone z betonu komórkowego są dość lekkie i nie obciążają stropu. Muruje się je na pióro i wpust (bloczki profilowane). Występują w różnych odmianach. Bloczki z betonu komórkowego można murować na cienkie spoiny. Często wykorzystuje się je do budowy ścian łukowych (w szybki i łatwy sposób można je przycinać). W ścianach z betonu komórkowego szybko drąży się bruzdy służące do okablowania. Grubość takich ścian zazwyczaj wynosi około 12 cm.

Ściany wapienno-piaskowe

Ściany budowane z bloczków wapienno-piaskowych i cegieł są twarde, ciężkie, wytrzymałe i dobrze izolują akustycznie. Można na nich mocować ciężkie przedmioty.

Drewno

Coraz częściej wykorzystywane do budowy ścianek jest drewno. Łatwo i szybko można je obrobić, zachować elastyczność, a sam materiał jest trwały i wytrzymały. Aby ścianka działowa zbudowana z drewna posłużyła na lata, materiał powinien zostać zaimpregnowany i chroniony przed wilgocią czy zbyt wysokimi temperaturami.

Luksfery

Luksfery, czyli pustaki szklane (bloczki, które spojone są z dwóch wytłoczonych części szkła) bardzo dobrze rozświetlają wnętrza. Mogą załamywać i rozpraszać światło. Na rynku dostępne są produkty barwione i transparentne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here