Co warto wiedzieć o spinningu morskim

Jeżeli do tej pory łowiłeś jedynie na jeziorach i rzekach, ale znudziło ci się wędkowanie śródlądowe, powinieneś spróbować swoich sił nad morzem. Jednakże, zanim to zrobisz, musisz wiedzieć, w jakich miejscach i jakie okazy wolno łowić w danym okresie, tak, aby nie naruszać prawa.

Wstęp prawny

Zaczynając przygodę ze spinningiem morskim, warto zapoznać się z przepisami, które dotyczą połowu ryb. Zgodnie z ustawą z 2016 roku wprowadzono zakaz spinningowania z portu w okresie od 15 września do 28 lutego lub  – w roku przestępnym – do 29 lutego. Pamiętaj, że w tym czasie nie wolno w ogóle wędkować w godzinach 17:00 – 7:00.

Dlatego, jeżeli chcesz łowić legalnie, lepiej zaplanuj swój wyjazd na okres od 1 marca do 14 września. Pamiętaj również o tym, że powinieneś wnieść opłaty za możliwość łowienia w morzu.

Równie istotne jest, abyś zwracał uwagę na wymiary ochronne ryb i nie łowił takich, które tej ochronie podlegają, na przykład ze względu na nieodpowiednią wielkość. W celu określenia wymiaru ryby powinieneś zaopatrzyć się w miarkę. Pozwoli ci to uniknąć nieprzyjemności, związanych z kontrolą portową, mandatu, jak również niezadowolonych spojrzeń innych wędkarzy, którzy łowią zgodnie z przepisami. Miej na uwadze, że przy łowieniu wędzisko należy uzbroić w dozwoloną ilość haczyków, jeżeli więc kupiłeś zestaw z ich nadmiarem, powinieneś niektóre usunąć.

Plaża i połów

Jeżeli natomiast wolisz spinning z plaży, niż łowienie w porcie, istnieją dwie metody, które mogą cię zainteresować. Pierwszą z nich jest łowienie z brzegu, które będzie wymagało od ciebie bardzo dobrej jakości wędki spinningowej, pozwalającej na miotanie przynętami ważącymi około 30 g na duże odległości. Dzięki temu będziesz miał większe szanse na trafienie w okolice, gdzie znajduje się więcej interesujących cię okazów.

Natomiast jeżeli chciałbyś wejść głębiej do wody, powinieneś nie tylko wyposażyć się w odpowiednie wędzisko, ale również spodniobuty, które zapewnią ci komfort i sprawią, że pozostaniesz suchy. Łowienie z wody daje większe szanse na bardziej obfity połów i to jest jego główna zaleta.

Pamiętaj jednak, że łowienie w ten sposób nad morzem bywa ryzykowne ze względu na wiele czynników, takich jak nierówne albo kamieniste dno, a przede wszystkim fale, które będą się o ciebie rozbijały. Bardzo łatwo jest wówczas stracić równowagę i przewrócić się, a wstanie wraz ze sprzętem i w ciężkim ubraniu może okazać się niezwykle trudne. Dlatego, planując taką metodę połowu, lepiej zabierz ze sobą znajomych, którzy w razie wypadku będą mogli interweniować.

Podsumowując, jeżeli masz chęć na spróbowanie czegoś nowego i na morski połów, zacznij od dobrych przygotowań. Po zapoznaniu się z przepisami i ustaleniu, z kim jedziesz, powinieneś jeszcze zaopatrzyć się w najwyższej jakości wędki spinningowe. Zapewnią ci nie tylko komfort podczas połowu, ale również będą służyły przez wiele lat, bez konieczności wymiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here