Czym należy się sugerować przy wyborze oprogramowania ERP

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw przekonuje się do wdrożenia oprogramowania ERP do swojej firmy. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań. Nie wszyscy zatem wiedzą jakie aspekty powinny zostać uwzględnione przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czemu dokładnie ma służyć system ERP w przedsiębiorstwie?

Właściciel firmy powinien w pierwszej kolejności bardzo poważanie zastanowić się nad tym, jakie problemy w firmie ma rozwiązać dane oprogramowanie ERP. W ten sposób możliwe będzie wyeliminowanie bardzo dużej części dostępnych na rynku systemów.

Rekomendowane jest stworzenie bardzo szczegółowej listy wszystkich procesów biznesowych w swojej organizacji. Warto dokładnie przyjrzeć się, co dokładnie można w nich poprawić. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwie dobrany system ERP jest w stanie rozwiązać zdecydowaną większość problemów przedsiębiorstwie.

Rodzaj systemu ERP

Kolejną kwestią, jaką przedsiębiorca powinien uwzględnić wybierając oprogramowanie erp jest rodzaj systemu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku są dostępne rozwiązania nastawione na produkcję dyskretną oraz procesową.

Systemy nastawione na produkcję procesową skierowane są przede wszystkim do firm, które mają w swoim szerokim asortymencie produkty, które wyróżniają się jednostkowo. Świetnym przykładem mogą być artykuły elektroniczne czy samochody.

Z kolei wspomniana produkcja procesowa będzie przewidywała wykorzystanie różnych formuł czy wzorów, które będą niezbędne do zarządzania jakością czy nadzorowania poszczególnych partii.

Cena i producent

Nie jest rekomendowane sugerowanie się tylko ceną wybierając najlepsze oprogramowanie erp dostępne na rynku. Zdecydowanie bardziej efektywnym parametrem będzie stosunek jakości do ceny. Należy mieć świadomość, że bardzo często wystarczy dołożyć kilka tysięcy złotych, by cieszyć się ze zdecydowanie bardziej funkcjonalnego oprogramowania.

Warto stawiać na rozwiązania znajdujące się w bardzo szerokim asortymencie renomowanych producentów. Można mieć wtedy całkowitą pewność, co do najwyższej możliwej jakości. Przedsiębiorstwo będzie mogło także liczyć na wdrożenie systemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here