Czym różni się druk cyfrowy od offsetowego

Masz przygotowany dobry projekt graficzny? Teraz pozostaje zatroszczyć się o dobrej jakości wydruk. Podczas składania zamówienia w drukarni bez wątpienia padnie pytanie dotyczące rodzaju wydruku, bo możliwości są dwie. Czy druk cyfrowy, czy offsetowy będzie lepszym rozwiązaniem?

Druk cyfrowy, czyli jaki?

Z drukiem cyfrowym bez wątpienia zetkniemy się w większości drukarki stacjonarnych, jak i internetowych. Ogólnie rzecz biorąc taki rodzaj druku polega na naświetlaniu wałka zaopatrzonego w warstwę fotoprzewodzącą. Następnie obraz jest przenoszony z niego na odpowiedni nośnik, którym może być folia, papier albo tworzywo sztuczne. Bywa i tak, że niekiedy możliwe jest drukowanie na cienkich warstwach PVC.

Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają osoby prywatne, jaki firmy, na przykład do drukowania materiałów reklamowych. Dlaczego drukowanie cyfrowe to dobra opcja? Bo można zrobić to szybko, pliki nie wymagają obróbki, co więcej powstałe materiały wyglądają naprawdę bardzo estetycznie, a jednocześnie takie usługi wcale nie są drogie.

Druk offsetowy

Druk w technologii offsetowej jest dużo bardziej skomplikowany i zaawansowany. Jak to działa? Obraz jest naświetlany na specjalnej naświetlarce CTP. Następne jest przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku nie ma możliwości wprowadzenia w projekcie żadnych zmian w trakcie procesu wydruku. Ta metoda drukowania jest dużo droższa w porównaniu do druku cyfrowego, jednak jakość druku jest bardzo wysoka. Druk offsetowy posiada najwyższą rozdzielność wydruku spośród wszystkich dostępnych technologii. Czy więc warto zdecydować się na takie rozwiązanie? I tak i nie, w sumie taki rodzaj druku będzie opłacał się wyłącznie w przypadku masowego druku tego samego projektu.

Pamiętajmy, aby metodę druku materiałów reklamowych czy innych, zawsze wybierać mając na uwadze parametry danego projektu. Należy wziąć pod uwagę jego czas realizacji, budżet, a także nakład. Dzięki temu bez wątpienia podejmiemy dobrą decyzję i będziemy mogli cieszyć się z projektu wydrukowanego na najwyższym poziomie i co ważniejsze na czas, co niekiedy wydaje się kluczową kwestią. Druk cyfrowy czy offsetowy? Każde z rozwiązań ma plusy i minusy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here