Dbałość o zdrowie i odpowiednia, bogata w owoce i sałatki dieta, nie zawsze służy zębom. Wpływ kwasów z owoców i octowych dressingów może być przyczyną erozji zębowych. Jest to utrata twardych tkanek zęba bez udziału bakterii, która powstaje pod wpływem długotrwałego działania kwasów. Czynniki powodujące powstawanie zagłębień w szkliwie i w efekcie, nadwrażliwość zębów, mogą być pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego.
Do zewnętrznych zaliczamy: owoce, zwłaszcza cytrusowe, napoje gazowane, soki, wino, niektóre warzywa i herbaty owocowe oraz ocet. Do czynników wewnętrznych należy wydzielanie kwasu żołądkowego przy niektórych schorzeniach jak refluks żołądkowo-jelitowy lub częste wymioty (bulimia, anoreksja).
Utrata tkanek twardych zęba następuje, gdyż kwas wypłukuje wapń ze szkliwa. Stopień utraty tego minerału zależy od stężenia kwasu i częstości jego działania na tkanki zębów. Z czasem szkliwo jest coraz cieńsze, a zęby nabierają żółtawego odcienia, gdyż zaczyna prześwitywać zębina. Procesu tego nie można odwrócić, ale można działać profilaktycznie lub nie dopuścić, by postępował dalej.
Najskuteczniejszym sposobem działania przeciw erozjom jest ograniczenie spożycia napojów gazowanych, częstsze picie wody, płukanie ust po spożyciu pokarmów kwasowych wodą, korzystanie ze słomki przy piciu soków oraz spożywanie owoców w jogurcie lub po prostu kończenie każdego posiłku produktem białkowym.