Ile wynosi czas pracy kierowców?

Czas pracy kierowców to kwestia dość kontrowersyjna i wywołująca wiele rozmaitych dyskusji. Zawód ten rządzi się swoimi prawami – zatrudniona na takim stanowisku osoba odpowiada nie tylko za siebie, ale również za inne osoby na drodze. Całość regulowana jest zatem odpowiednimi rozporządzeniami. Brak przestrzegania przepisów, które wyznaczają czas pracy kierowców, może skończyć się narażeniem pracownika i firmy na wiele nieprzyjemności. Prawo wyraźnie mówi tu o surowych karach. Ponadto trzeba pamiętać, że wydłużanie godzin pracy może w tym przypadku wiązać się ze spowodowaniem wypadku, a tym samym – utratą czyjegoś zdrowia, życia lub spowodowaniem ogromnych szkód materialnych.

Wspomniane rozporządzenia określają dzienny czas pracy kierowców na nieprzekraczający 9 godzin. Dwukrotnie w ciągu tygodnia (czyli od północy w poniedziałek do północy w niedzielę) można go jednak przedłużyć, przy czym trzeba pamiętać, że nie więcej niż o jedną godzinę. W rezultacie tygodniowy czas pracy kierowców może łącznie obejmować 56 godzin, jednak z kolejnym musi zostać skrócony do 34 godzin – tak, aby przez dwa bezpośrednio następujące po sobie tygodnie nie przekroczyć 90 godzin pracy. Mowa tu oczywiście o czynnym prowadzeniu pojazdu. To, jak zostanie rozłożony czas pracy kierowców w ciągu tych 14 dni, zależne jest od własnych ustaleń – ważne, by w żadnym z tygodni nie przekroczyć dozwolonych 56 godzin.

Wiemy już, jak wygląda czas pracy kierowców, zatem należy również wspomnieć o tym, jak powinny przebiegać przerwy od obowiązków. Osoba, która zatrudniona jest na takim stanowisku, ma obowiązek robienia przerw co 4,5 godziny. Odpoczynek ten musi wynosić co najmniej 45 minut. Ewentualnie można zdecydować się na przerwę podzieloną na 2 części, a więc po 15 i 30 minut w ciągu 4,5 godzin jazdy. Czas pracy kierowców obejmuje również w ciągu doby okres zupełnie wolny, który można przeznaczyć na dowolne czynności. Wynosi on przynajmniej 11 godzin. Przepisy przewidują również skrócenie czasu odpoczynku, który jednak nie może być mniejszy niż 9 godzin w ciągu danej doby. Ponadto możliwe jest to jedynie 3-krotnie w ciągu dwóch tygodni.

Czas pracy kierowców uwzględnia również tygodniowe okresy wypoczynku. W ciągu 2 tygodni można skorzystać z przynajmniej dwóch 45-godzinnych okresów, przeznaczonych na odpoczynek lub jednego tygodniowego okresu i jednego okresu skróconego, który trwa minimum 24 godziny. Trzeba jednak podkreślić, ze skrócenie odpoczynku musi zostać zrekompensowane w kolejnym tygodniu.

Czas pracy kierowców może wydawać się dość trudną kwestią. Należy jednak zapoznać się z jej szczegółami, by wykonywanie czynności zawodowych przebiegało zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami. Brak znajomości określonych regulacji i przepisów to – w przypadku kontroli drogowej – gwarancja uzyskania dużej kary. Na surowe mandaty lub inne nieprzyjemności szczególnie narażeni są kierowcy, którzy wyruszają w dłuższe, zagraniczne trasy. Należy mieć również świadomość odpowiedzialności ciążącej przy wykonaniu tego rodzaju zawodu.

batfinanse.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here