Zakładając firmę, dążymy do tego, aby w przyszłości zatrudnić pracowników, którzy przyczynią się do jej rozwoju oraz wzrostu wydajności. Aby stworzyć dobre i długotrwałe relacje ze swoimi pracownikami należy postępować w określony sposób i być wzorem dla innych ludzi. Ponadto warto, aby nasi ludzie mogli nam zaufać i przyjść do nas z każdym problemem. Jak zatem zostać dobrym szefem?

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Dla każdego właściciela firmy zwolnienie się pracownika nie jest łatwą i przyjemną sytuacją, jednak by ich uniknąć, musimy wiedzieć, dlaczego ludzie zwalniają się z pracy:

  • Przede wszystkim są niezadowoleni z wynagrodzenia – wielu pracodawców nie docenia umiejętności i wysiłku swoich pracowników, oferując im bardzo niską stawkę. Nie ma co się dziwić, że ludzie zdają sobie sprawę ze swoich umiejętności i potrafią ocenić swoje zasługi dla firmy i odchodzą ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie.
  • Wielu pracodawców nie daje pracownikom możliwości rozwoju i awansu. W dzisiejszych czasach jednak mało kto oczekuje ciepłej posadki i wykonywania w kółko tych samych czynności. Dziś ambicje są znacznie wyższe – stawiamy na rozwój, szkolenia, warsztaty, możliwość awansu na wyższe stanowisko, ponieważ to motywuje nas do działania i sprawia, że czujemy się spełnieni.
  • Kolejną kwestią jest zły kontakt pracownika z pracodawcą. Niektórzy szefowie uważają, że wiedzą wszystko najlepiej, a pracownik jest od tego, żeby wykonywać jego polecenia. Nie dopuszczają współpracy ze swoimi ludźmi, która również dla nich może być rozwojowa i motywująca. W skrajnych przypadkach można trafić na pracodawcę, który nas wykorzystuje, wysługuje się nami lub stosuje wobec nas mobbing.

Dobra komunikacja pierwszym krokiem do sukcesu

Aby stworzyć zgraną firmę pracodawca musi przede wszystkim mieć dobry kontakt ze swoimi pracownikami. Co to znaczy? Dobrze, jeśli nasi ludzie wiedzą, że zawsze mogą na nas polegać, zwrócić się do nas z problemem i nie bać się pytać – każdy ma prawo do popełniania błędów, a relacja oparta na szczerości i zaufaniu może być bardzo owocna.

Każdy pracownik powinien też znać wszelkie zasady panujące w firmie, zakres swoich obowiązków, by mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nie zapominajmy również o jego potrzebach – jeśli wystąpi konieczność zakupienia istotnego sprzętu lub akcesoriów, nie wahajmy się zadbać o jego standard pracy.

Oczywiście musimy zachować umiar, nie chodzi tu przecież o to, by ze swoim szefem mieć czysto kumpelskie relacje, a co za tym idzie – mniejszy respekt. Trzeba wyraźnie oddzielić relacje zawodowe od prywatnych, nasi ludzie muszą wiedzieć, że to my rządzimy w firmie i mamy ostatnie zdanie we wszystkich ważnych sprawach.

Nie każdy nadaje się na szefa

Zanim zdecydujemy się zatrudniać pracowników w naszej firmie, musimy dobrze wszystko przemyśleć. Nie każdy bowiem potrafi zarządzać zespołem, opanować emocje, być w każdej sytuacji uczciwym oraz sumiennym człowiekiem. Dlatego warto wiedzieć, że dobry szef powinien przede wszystkim posiadać cechy lidera – umiejętność dowodzenia grupą ludzi jest bardzo ważna, musimy też okazać każdemu z osobna wsparcie, szacunek, a także zaufanie.

Istotny jest również nasz charakter – jeśli wiemy, że w sytuacjach kryzysowych ciężko nam będzie opanować gniew, agresję czy krzyk nie ma sensu, abyśmy dowodzili grupą ludzi. W takich sytuacjach możemy skrzywdzić kogoś psychicznie, co pozostawi uraz i niesmak na wiele lat. Będąc wzorowym szefem, musimy nie tylko zachować spokój i opanowanie, ale również uspokoić naszych pracowników i zaoferować im pomoc.

Zaangażowanie drogą do sukcesu

Wielu pracodawców po pewnym czasie traktuje swoją pracę jak karę – przychodzi do firmy z niechęcią, unika kontaktu z pracownikami, nie daje im żadnych nowych zadań, wyzwań i propozycji. Cała firma popada w rutynę, a pracownicy zaczynają odliczanie do końca pracy i przebierają nerwowo nogami. Praca staje się dla nich udręką, wypalają się zawodowo, aż w końcu podejmują decyzję o zmianie pracy.

Nasza firma musi być dla nas miejscem, w który rozwijamy skrzydła, a nie tylko zarabiamy pieniądze. Widząc takie nasze zachowanie, pracownicy biorą z nas przykład i chce im się pracować. Motywowani coraz to nowymi wyzwaniami, przychodzą każdego ranka z uśmiechem na twarzy do pracy i nie mogą doczekać się następnego dnia.

Równe podejście do każdego pracownika

Najgorsze, co możemy zrobić jako szef, to faworyzowanie konkretnych pracowników. Wiadomo, jedni są bardziej pracowici i ambitni, inni z kolei są bardziej leniwi lub też po prostu mają o wiele mniejsze umiejętności, lub ich stanowisko nie wymaga szczególnych zdolności.

Bez względu na to, musimy pamiętać o tym, aby traktować wszystkich równo, a już na pewno nie wychwalać pracownika przy innych osobach. Spowoduje to smutek i zazdrość u innych osób, co może skutkować konfliktami między ludźmi. Jeśli więc chcemy szczególnie pochwalić kogoś za jego pracę, zaprośmy go na indywidualną rozmowę do swojego gabinetu. Możemy też go dodatkowo wynagrodzić, o czym nie musi wiedzieć cała firma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here