Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

0
7817

Blizny to problem, który dotyczy wielu osób. Mogą pojawić się na skutek urazu, operacji albo być efektem trądziku młodzieńczego. Powodują utratę czucia, a przede wszystkim źle się prezentują i negatywnie wpływają na samopoczucie. Jak się ich pozbyć? Skuteczną i bezbolesną metodą jest laserowe usuwanie blizn.

Jak dochodzi do powstania blizny?

Wszystkie blizny powstają w podobny sposób. Najpierw dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej – przez przecięcie, zranienie, pęknięcie. Przyczyną urazu może być nacięcie operacyjne, wypadek albo poważne schorzenie dermatologiczne, jak trądzik czy łuszczyca.Naruszona skóra próbuje się regenerować, w miejscu uszkodzenia tworzy się tkanka bliznowata – grubsza i twardsza niż ta niezmieniona chorobowo. Blizna odróżnia się również kolorem, a dodatkowo tkanka bliznowata na mniej zakończeń nerwowych, przez co często występują zaburzenia czucia w okolicy blizny. Z czasem blizna blednie, staje się biaława, ale jeśli uszkodzenie było poważne, bez wsparcia medycznego blizna sama nie zniknie – nawet przy użyciu specjalistycznych maści czy kremów.

Laserowe usuwanie blizn – wskazania i przebieg

Najskuteczniejszą i najbardziej zalecaną metodą leczenia wszelkiego typu blizn jest obecnie technika laserowa. Wskazaniem do laserowego usuwania blizn są blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pourazowe. Laser radzi sobie zarówno ze świeżymi zmianami, jak i z utrwalonymi, dawnymi bliznami. Może być stosowany w leczeniu rozległych i głębokich blizn w dowolnej partii ciała. Jak wygląda laserowe usuwanie blizn? W czasie zabiegu laser nakierowywany jest na bliznę, a wydostające się z niego światło przepływa przez skórę do jej głębokich warstw. Tam stymuluje tkanki i powoduje odtwarzanie się zdrowej skóry. W efekcie widoczność blizny znacznie się zmniejsza – skóra staje się bardziej elastyczna, miękka, ma naturalny kolor, pojawia się czucie.

Jak się przygotować do laserowego usuwania blizn?

Laserowe leczenie blizn jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym, dlatego może być stosowane prawie u każdego pacjenta. Jedynymi przeciwwskazaniami są zaburzenia krzepnięcia oraz czynny nowotwór. Czasowym przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia piersią.Do zabiegu należy odpowiednio się przygotować, przez kilka tygodni unikając wystawiania skóry na słońce oraz nie stosując kosmetyków i leków światłoczułych. Po laserowym usunięciu blizny skórę trzeba mocno nawilżać i odżywiać, by przyspieszyć jej regenerację.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here