Zarządzanie flotą

Oszczędność czasu i kosztów są jednymi z głównych celów każdego przedsiębiorstwa. W firmach transportowych wiele spraw musi funkcjonować bardzo dobrze, aby można było maksymalizować zyski i obsługiwać klientów oferując serwis najwyższej jakości. W tym celu należy usprawnić zarządzanie flotą poprzez wprowadzeniu szeregu działań.

Co to jest system zarządzania?

Zarządzanie flotą to kompleksowe narzędzie pozwalające w efektywniejszy sposób wykorzystywać zasoby materialne oraz ludzkie jakie posiada firma. Korzyści wynikające z zastosowania tego systemu są miarodajne, więc można ze sobą porównać efekty osiągnięte w poszczególnych okresach czasu. Prowadzona jest ewidencja pojazdów jakimi dysponuje firma transportowa oraz analiza kosztów związanych z ich eksploatacją. System informuje na bieżąco o wszystkich serwisach, które trzeba przeprowadzić w firmowych samochodach, poinformuje o konieczności wymiany opon lub części, a także przypomni o konieczności przeprowadzenia przeglądu czy kończącej się polisie ubezpieczeniowej. Narzędzie do zarządzenia flotą prowadzi również rejestr kierowców w którym zawarte są dane na temat ważności badań lekarskich czy plany urlopowe danego kierowcy.

Jakie obszary można udoskonalić?

System informuje użytkownika o przebiegu pojazdu, można więc monitorować te dane i wyciągać wnioski w celu przyszłościowej optymalizacji tras. Takie dane mogą służyć również do monitoringu stanu samochodów i dają znać, kiedy ewentualnie należy się zastanowić nad ich wymianą. Zarządzenie flotą polega również na przypisywaniu kierowców do pojazdów co wiąże się z posiadaniem danych na temat stylu jazdy danego kierowcy i pokazuje co trzeba poprawić, aby kierowca osiągał lepsze wyniki. Dzięki informacjom o konieczności wykonania przeglądu oraz kończącej się polisie ubezpieczeniowej unika się sytuacji w których z wymienionych powodów następuje przestój auta. Również funkcja monitoringu firmowych parkingów pozwala na kierowanie kierowcy w konkretne miejsce bez konieczności błądzenia i szukania wolnego miejsca. Dane z systemu mogą być eksportowane do innych programów flotowych i jeszcze dokładniej analizowane.

W firmach transportowych posiadających znaczną ilość samochodów oraz wielu pracowników zarządzanie flotą jest bardzo ważne i dlatego wprowadzenie odpowiedniego systemu znacząco może usprawnić działanie przedsiębiorstwa i poprawić wyniki finansowe. System wpływa również na podniesienie standardu pracy pracowników oraz prowadzi do podniesienia poziomu satysfakcji z pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here