podatek cit
Fot. Pexels.com

W Polsce mamy kilka rodzajów podatków. CIT, PIT i VAT to najbardziej znane rodzaje opłat na rzecz państwa. Podatek CIT płacony jest przez przedsiębiorstwa. Składa się on z kilku progów podatkowych. Zakładasz firmę i chcesz wiedzieć więcej o CIT? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o tym podatku.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/ile-wynosi-i-kto-placi-podatek-cit/

Ile wynosi podatek CIT?

Obecnie możemy znaleźć się w jednym z dwóch progów podatkowych. Pierwszy z nich wynosi 9%. Korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy mają przychód poniżej 2 mln euro. Firmy, które przekraczają ten przychód znajdują się w drugim progu i ich składka wynosi 19%.

Podmiotami, które muszą płacić CIT są osoby prawne, spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, fundacje i stowarzyszenia. Wszelkie szczegóły dotyczące tego kto podlega opodatkowaniu można znaleźć w ustawie o CIT.

Co można odliczyć od podatku CIT?

Informacje na ten temat również regulowane są poprzez ustawę o CIT. Pierwszym elementem jaki możemy odpisać od CIT są darowizny. Przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego lub na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom, prowadzącym kształcenie zawodowe.

Kolejnym ciekawym elementem są wydatki na nowe technologie. Oznacza to, że przy zakupie nowych sprzętów, które ułatwią funkcjonowanie firmy bądź ją unowocześnią możemy odpisać te koszty od podatku. I jest to, aż 50% kwoty wydanej.

Inne rzeczy jakie można odpisać od podatku CIT to podatek odprowadzony od dywidendy, a także umorzone kredyty w ramach restrukturyzacji. Pomimo tego, że w ciągu ostatnich lat ilość możliwych odliczeń zmalała warto być z tymi informacjami na bieżąco. Może to pozwolić zaoszczędzić sporą gotówkę.

Od czego płacony jest podatek CIT?

Podatek płaci się od sumy dochodów. Wliczane są w zarówno zyski z prowadzenia działalności jak i inne źródła przychodu np. dywidenty czy odsetki od depozytów. Szczegółowe informacji na ten temat zawarte są w artykule 7 ustawy o CIT. Warto skonsultować się z biurem księgowym przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, a także w każdym kolejnym roku kalendarzowym. Dzięki temu uzyskasz informacji o wszelkich najważniejszych elementach związanych z podatkiem CIT.

Zobacz też: http://www.haveasign.pl/pozycjonowanie-stron-internetowych-narzedzia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here