Spodnie myśliwskie – najważniejsze porady przed zakupem

0
5170

Spodnie to ważny element w garderobie każdego myśliwego. Spodnie ubierane na czas polowania powinny nie tylko zabezpieczać nasz organizm przed utratą ciepła i obrażeniami, ale również pomagać w organizacji i przechowywaniu zabieranego z sobą sprzętu. Dlatego do zakupu spodni warto się przygotować, by mieć pewność, że będzie to inwestycja na lata. Poniżej podpowiadamy na jakie parametry dostępnych ubrań zwrócić uwagę oraz czym powinny odznaczać się solidne spodnie myśliwskie.

Spodnie myśliwskie – jak kupować by nie żałować?

Spodnie myśliwskie powinny być przede wszystkim dostosowane do rodzaju uprawianego przez nas myślistwa oraz pory roku, w której wybieramy się w teren. Odmienne spodnie ubierzemy na letnie popołudnie na ambonie, odmienne na zimową przechadzkę w lesie. Spodnie często kupowane są w całym komplecie myśliwskim, wraz z kurtką, a niekiedy też butami i innymi elementami garderoby.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście zastosowany w nich materiał. W czasie polowania odzież wystawiona jest na różnego typu szkodliwe oddziaływania – uderzenia, rozciąganie, obtarcia, a także wilgoć i zabrudzenia. Dlatego warto wybierać odzież dostosowaną do warunków, których się spodziewamy.

Częstym wyborem jest bawełna – jest to materiał bardzo przewiewny, wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Jego minusem jest duża chłonność wilgoci. Poliester to materiał wykorzystywany ze względu na jego wodoodporność oraz lekkość. Spodnie poliestrowe są ponadto ciche – nie szeleszczą w czasie chodzenia.

Szczególnie warto polecić dwie tkaniny syntetyczne: codura – wykonana z wytrzymałych włókien nylonowych, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także gore-tex, czyli materiał z warstwą oddychającej, wodoodpornej membrany. Spodnie z materiału gore-tex to wybór osób wybierających się w teren na dłuższy okres.

Skóra to materiał wciąż popularny i niezwykle wytrzymały – skóra jest wodoodporna, a ponadto dobrze radzi sobie w wysokich temperaturach.

Sprawdzone spodnie myśliwskie na lato i na zimę

W okresie letnim lepiej wybierać spodnie wykonane z przewiewnych i lekkich materiałów. Istotne jest sprawne odprowadzanie wilgoci oraz cyrkulacja powietrza, która pozwoli zapobiec przegrzaniu organizmu. Spodnie na lato powinny być zielone, brązowe lub w odcieniach khaki, co zapewni nam maksymalny kamuflaż.

Wybierając spodnie na zimę, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wodoszczelność oraz poziom przepuszczalności pary. Nowoczesne, sprawdzone spodnie myśliwskie powinny zapewniać nam maksymalny komfort chodzenia, utrzymując skórę ciepłą, suchą i przewiewną. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów w warstwie ocieplającej. Ponadto, doradzamy wybierać materiały nie szeleszczące, co pozwoli nam zabezpieczyć się przed omyłkowym spłoszeniem zwierzyny.

Dodatkowe elementy w spodniach myśliwskich

Spodnie myśliwskie powinny być wygodne w czasie użytkowania – warto zwrócić uwagę na ilość kieszeni. Powinny być przynajmniej 4: 2 z przodu oraz 2 po bokach, a ponadto posiadać dodatkowe obszycia.

W wielu modelach znajdziemy większą ilość kieszeni lub schowki o bardziej skomplikowanej konstrukcji – na przykład na nóż lub scyzoryk.

Na wysokości pasa powinna znajdować się taśma antypoślizgowa. Będzie skutecznie unieruchamiać bluzkę wsadzoną za pas. Pomocne są szelki z regulacją, pozwalające na dopasowanie spodni do wysokości osoby noszącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here