Na pewno każdy słyszał o tym, że aby być zdrowym, należy dbać o odpowiedni sen. Chodzi tutaj nie tylko o sam komfort snu oraz jego jakość, ale także i o jego długość. Oczywiście perfekcyjny sen powinien trwać co najmniej kilka nieprzerwanych godzin. Specjaliści od snu, niejednokrotnie powtarzają, że najbardziej optymalną ilością jest osiem godzin i to właśnie tej liczby powinna trzymać się młodzież oraz dorośli. W przypadku dzieci, wartość ta może być trochę wyższa. Dziecko powinno spać nawet dziewięć do dziesięciu godzin nieprzerwanego snu.
Mało kto mówi jednak o tym, że zbyt długi sen może być szkodliwy. Przecież to wydaje się wręcz abstrakcyjne. Przecież podczas snu organizm wypoczywa, a także nabiera energii na cały następny dzień. Dlaczego więc zbyt długi wypoczynek mógłby mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić?

A jednak! Zbyt długi sen może być szkodliwy dla całego organizmu. Przede wszystkim nadmiar snu, który nie jest organizmowi potrzebny, może powodować nagminną senność, która sprawi, że taka osoba będzie wiecznie i chronicznie zmęczona.
Zbyt długi sen potrafi też całkowicie rozstroić organizm, który przestanie sam zauważać, kiedy nadejdzie pora snu.
Nadmierne spanie przyczynia się także do zachorowalności na cukrzycę. Co dziwne i nie każdy o tym wie, zbyt długie spanie może powodować nawet migreny i napięciowe bóle głowy! Zazwyczaj uważa się przecież, że głowa boli, gdy organizmowi brakuje snu. Jak widać, nie można też przesadzić w drugą stronę. Dlatego najrozsądniej trzymać się złotej zasady ośmiu przespanych godzin.
Wydłużanie swojego snu może skutkować też wadami postawy, a co za tym idzie, schorzeniami związanymi z kręgosłupem. Wszystko przez to, że organizmowi nie jest zapewniona wystarczająca ilość ruchu, a człowiek cały czas leży w tej samej bądź podobnej pozycji.
Udowodniono nawet, że zbyt długi sen może przyczynić się do pojawienia się depresji oraz chronicznego stanu smutku i otępienia.
Finalnie może doprowadzić do nawet do szybszego zgonu i osłabienia warunków życiowych.

boblo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here