Co wpływa na koszty prowadzenia przedsiębiorstwa? Czynników, które generują wydatki jest wiele. Niektórych z nich nie da się obniżyć. Są jednak takie, które można zoptymalizować i to w bardzo prosty sposób. Do tej drugiej kategorii zaliczają się koszty eksploatacji samochodów. Pomóc może profesjonalny monitoring floty. Sprawdź, w jaki sposób.

Samochody są niezbędnym narzędziem działania dla zdecydowanej większości firm. Konieczność dotarcia do klienta, by ustalić warunki współpracy, dostawa produktów… Powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na zakup floty samochodowej jest wiele… Eksploatacja aut jednak sporo kosztuje. Chodzi przede wszystkim o koszty paliwa, ale i serwisowania samochodów, które oczywiście ulegają zużyciu pod wpływem jazdy. Sposobem na obniżenie wydatków na benzynę czy ropę jest zainstalowanie systemu monitoringu floty. Pozwoli on przejąć lepszą kontrolę nad samochodami.

Zużycie paliwa pod nadzorem

Koszt zakupu benzyny czy ropy wzrasta z roku na rok. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej wszystkiemu, co związane jest ze zużyciem paliwa. Z jednej strony chodzi o kontrolę, czy w firmie nie dochodzi do nadużyć – np. kradzieży paliwa albo wykorzystywania auta do celów prywatnych, z drugiej – o optymalizację tras pojazdów. W obu tych zakresach pomóc może profesjonalny monitoring floty, oferowany np. przez Konsalnet – lidera w branży security w Polsce. Jak to możliwe?

System monitoringu floty działa na dwa sposoby:

  • po pierwsze, to monitoring GPS, który śledzi pozycję auta podpiętego do systemu przez 24 h/ dobę, pozwalając odtworzyć szczegółowo trasy przejazdu i na tej podstawie oszacować z dużą precyzją orientacyjne zużycie paliwa,
  • po drugie – integruje się z magistralą CAN, dokładnie monitorując zarówno zużycie paliwa, jak i każde otwarcie i zamknięcie wlotu paliwowego.

Oznacza to, że obecność systemu monitorowania to zarówno działanie prewencyjne, jak i kontrolne.

Monitoring floty pozwala lepiej zaplanować pracę

Inwestycja w system monitorowania pojazdów zabezpiecza je przed kradzieżą oraz pozwala lepiej nadzorować zużycie paliwa. System dostarcza również dane, które mogą stanowić podstawę do optymalizacji procesów logistycznych. Analiza dokładnych przebiegów tras pojazdów w cyklu miesięcznym pozwoli zauważyć  pewne prawidłowości – np. typowe trasy pokonywane przez samochody. Być może w wyniku takiej analizy okaże się, że kilka aut służbowych dubluje się i przemierza te same trasy, a te kilka przejazdów można zastąpić jednym? To tylko jeden z wielu prawdopodobnych wniosków, do których może doprowadzić przegląd tras pojazdów. Każda taka drobna zmiana oznacza oszczędności – zarówno czasu pracowników, kosztów paliwa, a także eksploatacji floty.

Monitorowanie floty w wielu przypadkach to bardzo korzystne rozwiązanie. W razie wątpliwości warto skontaktować się z ekspertem od monitoringu GPS i dokładnie zapoznać się z ofertą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here