Bez względu na to, czy jesteśmy amatorami czy profesjonalistami przy wyborze aparatu lub kamery stajemy przed dobrze znanym pytaniem: Nikon czy Canon? Zarówno jedna, jak i druga firma ma wielu swoich zwolenników oraz przeciwników, ciężko jest więc określić która z nich jest lepsza bądź gorsza. Warto jednak zwrócić uwagę na to co oferują nam poszczególni producenci.

Która opcja jest lepsza?

Lepiej przybrać inną postawę – obie opcje są ta samo dobre.  Canon tak samo jak Nikon może zaoferować nam najwyższej jakości sprzęt przeznaczony nie tylko dla profesjonalnych użytkowników, ale również dla amatorów. Co lepsze, nie znając się doskonale na tego typu sprzęcie nie będziemy nawet w stanie odróżnić jednej marki od drugiej.

Co dają nam obie firmy?

Obojętnie, czy kupimy sprzęt firmy Nikon lub Canon możemy liczyć na:

  • Bardzo dobrą jakość wykonania – otrzymamy solidnie wykonany korpus z wysokiej jakości materiałów, który jest ergonomiczny, posiadają również wygodnie rozłożone przyciski i czasem nawet po wielu przejściach wyglądają i służą podobnie jak na samym początku.
  • Wysoka jakość obrazu – firmy te oferują jedne z lepszych matryc, jakie są dostępne na rynku.
  • Dobra jakość optyki – tutaj jednak musimy liczyć się z dosyć sporym wydatkiem w przypadku marki Canon lub Nikon, czyli minimum 2000 złotych.
  • Dostępność – bez względu na to co potrzebujemy: akumulator, obiektyw, lampę, kable, pilota czy też batterypack’a możemy znaleźć je w wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
  • Liczne opinie – prawdą jest, że większość amatorów i profesjonalistów sięga albo po Canona albo po Nikona, zostawiając inne marki daleko w tyle. Może się to okazać niezwykle pomocne, ponieważ mamy pewność, że sprzęt, który zamierzamy kupić został przetestowany przez wielu użytkowników, którzy mogą przedstawić nam swoją opinię lub dać cenne rady i wskazówki.
  • Serwis – w Polsce mamy serwisy obu firm, dzięki czemu nie ma konieczności wysyłania naszego sprzętu za granicę i długiego oczekiwania na jego powrót. Inną jednak kwestią jest jakość samego serwisu, ale lepiej mieć go na miejscu i próbować, niż nie mieć go wcale, jak to bywa w przypadku pozostałych marek.

Canon EOS 650D, a Nikon D5200

By upewnić się co do korzyści, jakie dają nam obie marki warto przyjrzeć się bliżej konkretnym modelom aparatu. Tutaj mamy do czynienia z dwoma sprzętami, które przeznaczone są dla początkujących miłośników fotografii.

Zarówno Canon, jak i Nikon oferują użytkownikowi bardzo dobrą jakość obrazu, robią ostre zdjęcia, na których możemy dostrzec wiele detali. Nikon charakteryzuje się większą matrycą, z kolei Canon charakteryzuje się lepszą rozdzielczością. W obu przypadkach szumy są niemal niedostrzegalne. Gdy stykamy się z dobrymi warunkami oświetleniowymi lepsze zdjęcia wykonamy Canonem, z kolei Nikon lepiej sprawdzi się przy słabym świetle – jak widać wszystko jest kwestią wyboru naszych preferencji.

Jeśli chodzi o wygląd i rozmieszczenie przycisków wszystko zależy już od naszej wygody – choć z pozoru wydają się być bardzo podobne, Nikon umieścił z tyłu pokrętło ustawień oraz trybów, natomiast Canon pokrętło wraz z wyzwalaczem ma w okolicach palca wskazującego.

Canon wybija się jednak jedną kwestią: posiada łatwe do opanowania menu oraz dotykowy wyświetlacz, który zwiększa wygodę podczas przeglądania zdjęć czy zmiany ustawień. Menu w Nikonie jest nieco bardziej skomplikowane i trzeba sterować nim mechanicznie, jednak sami użytkownicy Canona twierdzą, że po dłuższym czasie także wygodniej przychodzi im sterowanie za pomocą pokrętła i przycisków, szanse więc ponownie się wyrównują.

Oba modele posiadają wysokiej jakości wyświetlacze, charakteryzujące się bardzo wysokimi rozdzielczościami, dzięki czemu otrzymujemy profesjonalne zdjęcia. Zarówno Canon, jak i Nikon posiadają kilka trybów i są w pełni zautomatyzowane, choć Nikon może poszczycić się nieco szerszym wyborem.

W kwestii kręcenia filmów przy użyciu obu aparatów w rozdzielczości Full HD lepiej samodzielnie ustawić takie parametry, jak na przykład ostrość.

Ostateczny wybór

Podsumowując te dwa modele ciężko się zdecydować: Canon prowadzi ze względu na prostą obsługę, posiadanie autofocusu, a także wykonywanie najlepszej jakości zdjęć. Nikon z kolei ma większą liczbę dodatkowych funkcji i możliwości automatycznych.

Musimy także zwrócić uwagę na cenę, w tej kwestii prowadzi Canon. Jak widać nie jest zbyt łatwo jednoznacznie stwierdzić którą opcję wybrać, dużo bowiem zależy od naszych prywatnych przekonań, doświadczeń, a także preferencji. Musimy również sugerować się bardziej zaawansowanymi parametrami i ocenić do czego oraz w jakich warunkach będziemy najczęściej wykorzystywać urządzenie.

Jedno jest pewne – obojętnie którą firmę wybierzemy możemy być pewni, że zakupimy najlepszej jakości sprzęt, który będzie służył nam przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here