Drukarka to urządzenie umożliwia nam szybkie uzyskanie wersji papierowej ważnych dla nas dokumentów, zdjęć, które mamy w pamięci komputera. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy drukarka w domu była prawdziwym rarytasem, co więcej zajmowała bardzo dużo miejsca ze względu na duże gabaryty. W dzisiejszych czasach, wraz z postępem technologii, uzyskaliśmy nie tylko małe, ale również funkcjonalne urządzenia.

Wybór rodzaju drukarki

Jeśli z naszej drukarki będziemy korzystać wyłącznie w domu i nie będziemy drukować codziennie, warto zdecydować się na drukarkę atramentową, która zdecydowanie lepiej będzie drukowała nam grafiki oraz zdjęcia.

W przypadku, gdy mamy duże zapotrzebowanie na wydruki lub gdy chcemy korzystać z drukarki również w miejscu pracy, warto zakupić drukarkę laserową, która znacznie szybciej pracuje, uzyskując jednocześnie niższe koszty eksploatacji. Drukarki laserowe lepiej sprawdzą się przy drukowaniu dokumentów tekstowych, weźmy pod uwagę tę opcję jeśli nie zależy nam na dużej ilości wydruków kolorowych.

A może warto podążać za najnowszymi rozwiązaniami i zdecydować się na drukarkę żelową? Tutaj tradycyjny tusz został zastąpiony specjalnym żelem, dzięki czemu możemy znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji, a także uniknąć rozmazanych lub niewyraźnych wydruków. Co więcej, żel nie wsiąka zbyt głęboko w papier przez co szybciej schnie. Trzeba jednak przyznać, że technologia ta nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona i ciężko znaleźć takie modele, jeśli już to czeka nas naprawdę spory wydatek.

Tradycyjna drukarka, a może urządzenie wielofunkcyjne?

Tutaj również musimy wziąć pod uwagę swoje potrzeby:

  • Gdy nie posiadamy zbyt dużego budżetu lub zależy nam na wydrukowaniu czegoś raz na jakiś czas warto zakupić niewielkich rozmiarów drukarkę o podstawowych funkcjach, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Taki sprzęt może kosztować zaledwie 200 złotych.
  • W przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie na druk jest znacznie większe warto rozważyć opcję kupna urządzenia wielofunkcyjnego. Czym ono jest? To sprzęt, który umożliwia nie tylko drukowanie, ale również skanowanie oraz kopiowanie dokumentów. Jest to typ urządzenia 3 w 1, choć możemy już znaleźć modele 4 w 1, które dodatkowo posiadają faks i są wykorzystywane w biurach. Takie urządzenia zapewniają komfort pracownikom, są łatwe w obsłudze i niezawodne. Tutaj jednak musimy liczyć się już z nieco wyższą inwestycją, nawet kilku tysięcy złotych.

Istotna szybkość druku

Jeśli będziemy drukować większą ilość materiałów z pewnością docenimy szybkie drukowanie. Tutaj lepiej więc wybrać urządzenie z technologią laserową, dzięki której bez względu na to co jest drukowane otrzymamy dobrej jakości wydruk.

W przypadku drukarek atramentowych sprawa wygląda tak, że urządzenie może i w podobnym tempie wydrukuje stronę tekstu, lecz w przypadku grafik czy zdjęć zdecydowanie odczujemy różnicę.

Czy w jakiś sposób możemy zweryfikować te parametr przed zakupem? Jak najbardziej, większość drukarek posiada w swojej specyfikacji liczbę drukowanych stron na minutę, zazwyczaj liczba ta tyczy się druku w najszybszym tempie. Pamiętajmy jednak, że duża prędkość druku może niekiedy wiązać się ze znacznym pogorszeniem jego jakości, musimy więc wypośrodkować te cechy lub dopasować je według swoich prywatnych oczekiwań.

Prędkość druku wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu stron na minutę:

  • Od 4 do 10 stron na minutę – ten parametr polecany jest osobom, dla których bardzo ważna jest jak najlepsza jakość wydruku, bez względu na to co się na niego składa: tekst, grafika, czy zdjęcie.
  • Od 10 do około 30 stron na minutę – jest to bardzo wydajne urządzenie stosowane zwykle w małych oraz średnich firmach, tego typu sprzęt pomaga zaoszczędzić dużo czasu, który możemy wykorzystać na inne rzeczy, takie jak przygotowywanie dokumentów lub prezentacji.
  • Od 40 stron na minutę i w górę – tego rodzaju drukarki stanowią wyposażenie biur, w których mamy do czynienia z dużą ilością pracowników i co chwilę następuje konieczność wydruku lub skopiowania większej ilości papierów, nie ma więc się co dziwić, że są tam potrzebne najwydajniejsze urządzenia.

Dodatkowe możliwości

Obojętnie jaką drukarkę wybierzemy warto zastanowić się nad jej dodatkowymi funkcjami, które mogą ułatwić nam pracę i przyspieszyć niektóre czynności. Jedną z nich jest automatyczny druk dwustronny – wystarczy wykonać takie zlecenie na komputerze, a drukarka samodzielnie będzie przerzucać kartki, dzięki czemu oszczędzimy papier i ułatwimy sobie wydruk ulotek czy broszur.

Inną przydatną funkcją jest możliwość druku bezprzewodowego, jak to jest możliwe? Wystarczy skonfigurować połączenie z routerem Wi-Fi i z drukarki będą mogły korzystać wszystkie osoby mające dostęp do sieci. Drukarka może wtedy znajdować się w dowolnym miejscu, a my możemy wykonać wydruk z komputera stacjonarnego, laptopa a nawet smartfona.

Warto zakupić drukarkę z portem USB, w ten sposób możemy podłączyć do niej pendrive’a lub dysk zewnętrzny i z łatwością wydrukować potrzebny nam dokument.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here