Uprawianie sportu ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie- i to jest jasne i oczywiste. Niestety, wiele osób zapomina, jak istotna jest też prawidłowa dieta. I jakkolwiek to, co spożywamy jest niezwykle ważne- to równie ważne jest to KIEDY raczymy się posiłkiem.
Pierwsza podstawowa zasada mówi, iż nie należy jeść przed treningiem. Nie jest to do końca prawda- mały batonik energetyczny, czy owoc nie tylko nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie, ale też dostarczą nam dodatkową dawkę węglowodanów niezbędnych przy wzmożonym wysiłku fizycznym. To, co szkodzi, to posiłki bardzo obfite lub ciężkostrawne. Organizm zużywa na przetrawienie ich olbrzymie ilości energii, co powoduje, że brakuje mu sił na aktywność fizyczną- skutkuje to tym, iż trening będzie szedł opornie i mało efektywnie. W niektórych przypadkach może się to skończyć poważnymi zaburzeniami układu trawiennego, osłabnięciami, wymiotami i zawrotami głowy. Dlatego posiłki warto planować co najmniej na dwie godziny przed treningiem.
Co z kolei spożyć po treningu? Przede wszystkim- przyjmować duże ilości wody- uprawianie sportu wzmaga pocenie się i przyspiesza utratę płynów- dobrze te braki możliwie szybko uzupełnić. Do tego warto dorzucić solidną dawkę białka i węglowodanów. Tutaj dobrym pomysłem jest jogurt naturalny zmiksowany ze świeżymi owocami, na przykład z bananem. Dobrze też sprawdza się ryż z owocami. Pamiętajmy, że taka przekąska najlepiej przyswaja się w okresie około do trzydziestu minut po treningu. O ile nie ćwiczymy na wieczór, dobrze jest w ciągu dwóch godzin od wysiłku przygotować sobie solidniejszy posiłek. Najlepiej sięgnąć po mięso drobiowe, ryby, twaróg, jaja, ryż i makarony.

rehaform.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here