Czym jest ajuwerdyjskie ssanie oleju

W jakim celu stosuje się płukanie ust olejem? Skąd pochodzi ta dość niekonwencjonalna metoda? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań związanych z ssaniem oleju, znajdziesz w naszym poradniku.

Skąd się wzięło ssanie oleju?

Ssanie oleju wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej Indii. Rodowód tej metody jest bardzo długi, jest ona wspominana m.in. w ajurwedyjskich tekstach medycznych (Charaka Samhita i Sushrutha Arthashastra) liczących sobie ponad 2000 lat. Już wtedy to stwierdzono, że płukanie ust olejem działa bardzo korzystnie na ludzki organizm.

W ten sposób możesz nie tylko oczyścić jamę ustną, ale również wzmocnić swoje ciało. Zgodnie z medycyną ajurwedyjską, ssanie oleju pomaga w zwalczaniu wielu bakterii, wirusów i drobnoustrojów, a także chorób i schorzeń, choćby takich jak nieświeży oddech czy bóle głowy.

W czym pomaga płukanie ust olejem?

Ssanie oleju samo w sobie jest wręcz banalnie proste i być może właśnie dlatego niemal zawsze było pomijane. Dlatego też płukanie ust olejem dopiero niedawno ponownie ujrzało światło dzienne w szerszej przestrzeni – popularyzatorem tej metody był doktor Karach, który żywo interesował się i praktykował medycynę ajurwedyjską.

Technikę tę określił jako „oil pulling”, czyli płukanie ust olejem. Swoje dokonania zaprezentował podczas konferencji na Ukrainie, która ówcześnie stanowiła jeszcze część ZSRR. Podczas wystąpienia szczególną uwagę zwrócił na bardzo szerokie zastosowanie ssania oleju w leczeniu różnych chorób.

Ssanie oleju pomaga przy uciążliwych migrenach, zapaleniu oskrzeli, bólu zębów, zakrzepicy, egzemie, wrzodach, chorobie jelit czy zmianach rakowych. Do tej listy warto też dodać bezsenność, schorzenia kobiece, choroby nerwów, żołądka, płuc i wątroby. I choć dzisiejsza nauka kwestionuje (lub też nie popiera w sposób empiryczny) twierdzeń doktora Karacha, to jednak rzesza zadowolonych użytkowników oleju wciąż rośnie.

Ssanie oleju – jak to robić?

Ssanie oleju nie jest niczym trudnym i z pewnością bez trudu sobie z tym poradzisz. Nim jednak zaczniesz, w pierwszej kolejności musisz wybrać olej – na szczęście możliwości jest bardzo wiele. Tak naprawdę wystarczy, aby był to olej pozbawiony intensywnego smaku, a do tego powinien być nieprzetworzony i naturalny.

Najczęściej stosuje się olej kokosowy, słonecznikowy lub sezamowy, nieco rzadziej olej arachidowy, oliwę z oliwek czy olej sezamowy. Ssanie oleju kokosowego lub innego wybranego przez Ciebie, najlepiej wykonywać rano na czczo. Wlej łyżkę oleju do buzi i płucz nią jamę ustną dokładnie tak, jak w przypadku zwykłego płynu do płukania jamy ustnej. Po około kwadransie wypluj olej, umyj zęby – i już! Prawda, że proste? Płukanie ust olejem nie jest ani trudne, ani nie zajmuje wiele czasu, a może Ci przynieść wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here